Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Polimer Kimyası

Polimer Kimyası

Polimerlerin temel özellikleri, birçok tekrarlanan birimlerden yapılmış yararlı bir kimyasal olmasıdır. Tekrar eden birimler genellikle karbon ve hidrojen, bazen oksijen, azot, kükürt ve silikon olmaktadır. Polimerler doğada bulunur ve spesifik ihtiyaçlara cevap vermek için üretilebilir. Üretilen polimerler, oluşturulduktan sonra erimeyen üç boyutlu ağlar olabilir. Bu tür ağlara thermoset polimerleri denmektedir. İki parçalı yapıştırıcılarda kullanılan epoksi reçineleri termoset plastiklerdir. Üretilen polimerler, eritilebilen tek boyutlu zincirler de olabilir. Bu zincirler termoplastik polimerlerdir. Ayrıca linear polimerler olarak adlandırılmaktadır. Plastik şişeler, filmler, kaplar ve lifler termoplastik plastiklerdir.

Polimer Kimyası

Doğası gereği, polimer kimyası disiplinler arası bir alandır ve plastik sektöründe ticari olarak ilgili uygulamalara göre değişebilir. Polimerler, kimyanın çok büyük molekülleridir. Bunlar aynı zamanda makro-moleküller olarak da isimlendirilmektedir. Bunların küçük yapı taşı moleküllerine monomer denmektedir. Sentetik polimerler modern yaşamın dayanak noktasıdır. Ancak doğa aynı zamanda polimer de üretmektedir ve bunlar tüm canlı maddelerde bulunmaktadır. Üç tip doğal polimer şunlardır: polisakkaritler, proteinler ve nükleik asitler.

Bir termoplastik polimer, ısıtılarak yumuşatılabilen ve daha sonra basınç uygulanarak istenen şekillere dönüştürülebilen polimerdir. Isıyla sertleşen polimerler yüksek sıcaklıklarda ve basınçlarda kalıcı olarak sertleşmektedir. Yüksek yoğunluklu polietilen, daha yüksek yoğunluk, daha fazla sertlik, daha fazla mukavemet ve daha yüksek bir erime noktasına sahiptir. Düşük yoğunluklu polietilen ise düşük erime noktasına sahip mumsu, yarı sert ve yarı saydam bir malzemedir.

PVC en çok kullanılan polimerlerden biridir. Kolayca işlenmekte ve bileşik hale getirilmektedir. Ayrıca formülasyonunda yer alan hammaddeler nispeten düşük maliyetlidir ve çok çeşitli özellikler elde edilebilir. En yaygın kullanılan birincil plastikleştiriciler, düşük molekül ağırlığına sahiptir ve en yaygın monomerik plastikleştiriciler. Polimerik plastikleştiriciler genellikle doymuş polyesterlerdir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, polimer ve plastik test hizmetleri kapsamında, polimer kimyası test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.