Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

TS 16949 Belgelendirme

TS 16949 Belgelendirme

Otomotiv sektöründe kalite yönetimi için en yaygın kullanılan uluslararası standartlarından biri ISO / TS 16949 standardıdır. Bu standart ilk olarak Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF, International Automotive Task Force) tarafından geliştirilmiştir. Bu kuruluş söz konusu standardı geliştirirken, çeşitli ülkeler tarafından yayınlanan ve öncelikle ulusal bazda kullanılan şu dört standardı esas almıştır:

TS 16949 Belgelendirme

  • Amerikan QS 9000 standardı: Amerika’da, Chrysler, Ford Motor ve General Motor firmaları tarafından tasarlanan bu standardın amacı, tedarikçi firmaları standartlaşmaya yönlendirmektir ve otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını esas almıştır.
  • Alman VDA 6.1 standardı: Almanya’da Mercedes, AUDI, Wolkwagen, Porsche ve BMW başta olmak üzere büyük otomotiv firmaları tarafından birlikte tasarlanan bu standart, tedarikçi firmalar için öngörülmüştür.
  • Fransız EAQF 9000 standardı: Bu standart, Fansa’da başta Peugeot, Renault, Citroen ve Fiat otomotiv şirketlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanmıştır.
  • İtalyan AVSQ 9000 standardı: Bu standart ise yine aynı amaçlar doğrultusunda başta Lancia, Maserati, Alfa Romeo, Fiat, Ferrari ve Lamborghini şirketlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanmıştır.

ISO / TS 16949 standardı, ülkelerin farklı yaklaşımlarını ortadan kaldırmak ve dünya genelinde kabul edilebilir ve uygulanabilir tek bir standart olmasını sağlamak amacını gütmektedir. Bu şekilde ayrı ayrı belgelendirmeler yerine artık sadece TS 16949 belgelendirmesi yeterli olmaktadır.

Ülkemizde de bu standart şu başlıkla yayınlanmıştır: TSE ISO/TS 16949 Kalite yönetim sistemleri - Otomotiv üretimi ve ilgili yedek parça üreticisi kuruluşlar için ISO 9001:2008’in uygulanmasına dair özel şartlar.

Kısaca söz konusu standart, ISO 9001 standardını temel almakta ve otomotiv sektöründe tüm ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, kurulumu ve servisi için özel gereklilikleri içermektedir. Belge talep eden firmalar bu standarda göre değerlendirilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, otomotiv test hizmetleri kapsamında, TS 16949 belgelendirme hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.