Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Tedarikçi Kalite (Teknik) Denetimleri

Tedarikçi Kalite (Teknik) Denetimleri

Tedarikçi firmalardan tedarik edilen hammadde ve ürün kalitesi, nihai ürünün kalitesinde kritik bir rol oynamaktadır. Araç üreten firmaların, tedarikçilerinden ürün kalitesini ölçmelerini istemesi artık bir norm haline gelmiştir. Rekabetçi bir bakış açısından tedarikçi firmaların performansının takip edilmesi gerekmektedir. Kalite ve teslimat, tedarikçi firma performansının iki önemli göstergesidir.

Tedarikçi Kalite (Teknik) Denetimleri

Kalite genel olarak, değer, spesifikasyonlara uygunluk, gereksinimlere uygunluk, kullanım uygunluğu, kayıp önleme ve müşteri beklentilerini karşılama olarak tanımlanmaktadır. Kalite, stratejik avantaj için bir temel oluşturmaktadır ve bu nedenle ürün kalitesindeki iyileşmeler, performansın artmasını sağlamaktadır.

Ürün kalitesinin kalite performansına nasıl katkıda bulunduğu, kalite programlarının etkinliğini değerlendirmeye çalışan kuruluşların özel ilgi alanlarından biridir. Geleneksel olarak kalite şartnameye uygunluk açısından tanımlanmaktadır ve bu yüzden kaliteye dayalı performans ölçümleri, ortaya çıkan hata sayısı ve kalite maliyeti gibi konulara odaklanmaktadır.

Aslında kalite, birçok denetlenebilir faktöre bağlı bir kavramdır. Performans değerlendirmesi, genellikle ISO 9000 standartlar serisi için en yararlı unsur olarak kabul edilmektedir. Çünkü bu standartlar dizisi, kaliteyi daha da iyileştirmenin ve müşteri memnuniyetini kademeli olarak artırmanın yollarını ortaya koymaktadır.

Kalite performansını ölçmenin önemli yollarından en önemlisi, denetimlerdir. Bir sistemi, ürünü veya süreç performansını belirlenmiş kriterlere göre değerlendirmenin bir yöntemi olarak kalite denetimleri, son yıllarda dünya çapında artmaktadır. Kalite denetimleri, firmalardaki iyileştirme alanlarını ortaya çıkarmak için kullanılan değerlendirme sürecinin bir parçasıdır. Uygun şekilde kullanıldığı zaman denetim bulguları, tedarikçi firmanın en çok dikkat edilmesi gereken alanlara odaklanmasına hizmet etmektedir.

ISO TS 16949 otomotiv sektörü kalite yönetimi standardı, otomotiv sektöründe tedarik zincirindeki firmaların, ürün boyutları, işlevsellik, paketleme ve etiketleme gibi belirtilen tüm gereksinimlere uygunluğu doğrulamak için başvurulan önemli bir standarttır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, otomotiv test hizmetleri kapsamında, tedarikçi kalite (teknik) denetim hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.