Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Sosyal Uygunluk Denetimleri

Sosyal Uygunluk Denetimleri

Etik denetim olarak da bilinen bir sosyal uygunluk denetimi, işletme faaliyetlerinin sosyal ve etik sorumluluklar, sağlık ve güvenlik düzenlemeleri ve iş ile ilgili yasal düzenlemelere uygun olup olmadığını doğrulamak için bir üretim tesisi, fabrika, çiftlik veya paketleme tesisinin incelenmesi faaliyetidir.

Sosyal Uygunluk Denetimleri

Genel olarak sosyal uygunluk denetiminde belli prosedürler söz konusudur:

  • Tedarikçi firmaların çalışanlarını suistimal etmediğinden emin olmak
  • Tedarikçi firmaların yerel iş yasalarına uyduğundan emin olmak
  • Ürünlerin insan haklarının ihlal edilmediği güvenli bir ortamda üretildiğinden emin olmak

Bu önemli konular ve daha fazlası, sosyal uygunluk denetimleri ile cevaplanmaktadır. Şeffaflığı sağlamak için sosyal uygunluk denetimleri esas olarak bir dizi uluslararası standardı takip eden bağımsız ve tarafsız yetkili kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu standartlar, işletmenin bulunduğu yere ve gerekli denetim türüne bağlı olarak farklı olmaktadır.

Sosyal uygunluk denetimlerine ilişkin dikkate alınan başlıca uluslararası standartlar şunları içermektedir:

  • AS 8000 dünya çapındaki fabrikalar ve kuruluşlar için önde gelen sosyal sorumluluk sistemi standartları
  • Sedex üyeleri etik ticaret denetimi
  • amfori BSCI (işletme sosyal uyumluluk insiyatifi) denetim raporu
  • Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) etik ticaret girişimi
  • Sorumlu mücevher konseyi
  • Uyum ve sürdürülebilirlik girişimi (ICS)

Sosyal uygunluk denetimlerinde üzerinde durulan başlıca problemler şunlardır: çocuk işçiliği, zorla çalıştırma, güvenlik tehlikeleri, fiziksel istismar ve rüşvet.

Yetkili kuruluşlar, uluslararası geçerliliğe sahip başlıca sosyal denetim standartlarına göre sosyal uygunluk denetimleri gerçekleştirmektedir. Etik denetim programları başlıca şu konuları kapsamaktadır: hijyen, sağlık ve güvenlik, atık yönetimi, çocuk ve genç emeği, zorla çalıştırma, disiplin uygulamaları, ayrımcılık dahil olmak üzere emek uygulamaları, çalışma saatleri ve ücretleri ve işletmeye özel etik denetim protokolleri.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, otomotiv test hizmetleri kapsamında, sosyal uygunluk denetim hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.