Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

SA 8000 Belgelendirme Denetimleri

SA 8000 Belgelendirme Denetimleri

Sosyal Sorumluluk Uluslararası (Social Accountability International, SAI) isimli kuruluş, misyonu dünya çapında çalışanların insan haklarını geliştirmek olan, hükümet dışı ve çok paydaşlı bir kuruluştur. Çalışanların insan haklarını, etik çalışma koşullarını, çalışma haklarını, kurumsal sosyal sorumluluğu ve sosyal diyalogu geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu kuruluş dünyanın önde gelen sosyal standartlarından birini, uluslararası çalışma standartlarını uygulamak için bir araç olan, SA 8000 standardını geliştirmiştir. Bu standardı ve SAI programlarını kullanan çok sayıda işyeri bulunmaktadır.

SA 8000 Belgelendirme Denetimleri

SA 8000 standardı, bir ürün tipi değil, süreç tipi standarttır. Bu standart, dokuz temel unsuru birleştirmektedir: çocuk işçiliği, zorla çalıştırma, sağlık ve güvenlik, örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkı, ayrımcılık, disiplin, çalışma saatleri, tazminat ve yönetim sistemleri. Standardın gereklilikleri, işletmenin boyutuna, coğrafi konumuna veya sanayi sektörüne bakılmaksızın evrensel olarak geçerlidir.

SA 8000 belgelendirmesi, Sosyal Sorumluluk sistemi standartlarına uygunluk anlamına gelmektedir. İşçi haklarını geliştirmek ve etik çalışma koşulları sağlamak için başvurulan uluslararası bir standarttır. Çalışan refahı için taahhütlerini belirlemek isteyen herhangi bir işletme, SA 8000 belgesi almak zorundadır. Bu standarda uygun faaliyetlerini sürdüren işletmeler, çalışanların korunması için politikalar ve süreçler belirlemek ve uygulamak zorundadır.

SA 8000 standardı, denetlenebilir bir standarttır. SA 800 belgesi, çalışma ortamlarında insan haklarını yönetmek için verilen bir kalite sertifikası olmaktadır. Bu standart uluslararası insan hakları normları ve ulusal iş hukuku ilkelerine dayanmaktadır.

SA 8000 belgelendirmesinin avantajları şu şekilde sıralanabilir: çalışanlar için faydalıdır, sendikalar için faydalıdır, ticari kuruluşların marka değerini arttırır, yasal düzenlemelere uyum sağlar, müşterilerin nezdinde güven yaratır, işletme verimliliğini yükseltir, işletmede şeffaflık sağlar ve etik açıdan en iyi uygulamalar başarılır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, otomotiv test hizmetleri kapsamında, SA 8000 belgelendirme denetim hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.