Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Otomotiv Malzeme Testleri

Otomotiv Malzeme Testleri

Malzeme testleri, otomotiv sektöründe çok önemli bir rol oynamaktadır. Otomotiv üretim sürecindeki her uygulama, bir debriyajın mukavemet etmesi veya emniyet kemerinin gerilmesi ya da araba gövdesindeki metalin iyileştirilmesi için sayısız test gereksinimleri bulunmaktadır. Kısaca otomotiv üretim sürecindeki her uygulama, benzersiz bir test gereksinimi gerektirmektedir. Otomotiv sektörü insanların günlük yaşamları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve bu insanların hayatını etkilemeye devam etmektedir. Genel olarak otomobil parçaları sektöründe dört milyondan fazla doğrudan ve dolaylı iş olduğu hesaplanmıştır. Bu işler kalite ile sıkısıkı olmak zorundadır ve bu sektör gelişmeye devam ettikçe, kalitenin rolü tartışılmaz hal almaktadır.

Otomotiv Malzeme Testleri

Günümüzde otomotiv firmaları elektrikli araçlar, yakıt hücreli araçlar ve hibrit elektrikli araçlar üzerinde çalışmaktadır. Yapay zeka, nesnelerin interneti ve yeni nesil otomotiv teknolojilerindeki devrim ile bu firmalar, ar-ge çalışmalarından kalite kontrole kadar, verilerin analizine ve malzemelerin, parçaların ve modüllerin test edilmesine önem vermektedir.

Malzeme testleri bu bakımdan önemlidir ve sürüş sırasında herhangi bir arıza meydana gelirse, bunun ne zaman ve nasıl gerçekleştiğini belirlemek için malzeme testleri fikir vermektedir.

Malzemelerin mukavemeti otomotiv güvenliğinin önemli bir bileşenidir. Güvenlik kritik önem taşıdığı için, malzeme performansını sağlamaya yönelik standartlar bulunmaktadır. Bu nedenle, malzeme seçerken, standartları karşıladığından emin olmak için testler yapılması gerekmektedir. Malzeme mukavemeti büyük ölçüde metal malzemelerdeki bileşim özellikleri ile belirlenmektedir. Malzeme mukavemetinin stabil olmasını sağlamak için bir malzeme kompozisyonu analizi yapılmalıdır. Bunun için metaller, reçineler ve diğer hammaddeler de dahil olmak üzere otomobillerde kullanılan hammaddelerin mukavemet değerlendirmeleri yapılır. Bu değerlendirmelerde çekme, basma, eğilme ve sertlik testleri uygulanmaktadır. Malzeme bileşiminin değerlendirilmesi için de inorganik element analizi ve bileşik analizi gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, otomotiv test hizmetleri kapsamında, otomotiv malzeme test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.