Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

TS 708 Çelik - Betonarme İçin - Donatı Çeliği

TS 708 Çelik - Betonarme İçin - Donatı Çeliği

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 708 standardı, betonarme yapılarda kullanılan çubuk, kangal ve doğrultulmuş kangal şeklinde üretilen, kaynak yapılabilir veya kaynak yapılmaz donatı çeliğinin performans özelliklerine yönelik gereklilikleri ve tanımları kapsamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 708 Çelik - Betonarme için - Donatı çeliği.

TS 708 Çelik - Betonarme İçin - Donatı Çeliği

Söz konusu standart, fabrikasyon hasır çelik, epoksi kaplanmış donatı çeliği, galvanizli donatı çeliği, ön germe donatı çeliği, korozyona dirençli donatı çeliği, kesme ve eğme gibi işlemlerden geçmiş donatı çeliği, kullanılmış ray ve aks çeliğinden üretilen donatı çeliği ve yüzeyi profilli şerit çelikleri kapsamamaktadır.

TS 708 standardı, çekme özellikleri, bükmeye elverişlilik, boyut, kütle ve toleranslar (çap ve enkesit alanı, birim uzunluk kütlesi ve toleranslar, çubukların uzunluğu ve kangal kütlesi), yüzey geometrisi ve performans özelliklerinin doğrulanması gibi konuları kapsamaktadır.

İşletmeler tarafından bu standarda uygun çelik çubuklar, üretim yöntemine bağlı olmadan, son ürünün uygunluğunu aynı düzeyde teminat altına alan, sürekli bir fabrika üretim kontrolü uygulanarak üretilmelidir.

Test edilmek üzere alınacak örnekler, tam döküm veya dökümün bir kısmı olabilir. Test sıklığı ise şu şekilde belirlenmiştir:

  • Kimyasal bileşimi tespit etmek için örnek alınan her partide bir analiz yapılmalıdır
  • Bükme veya ters bükme testleri ile kütle tayini ve yüzey geometrisi testleri için, örnek alınan her parti için bir test parçası alınmalıdır
  • Çekme testlerinde her 30 tonluk partiden bir test parçası olmak üzere, örnek alınan her parti için en az üç test parçası alınmalıdır

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında TS 708 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.