Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

NEN 6008 Betonarme veya Beton İçin Çelik

NEN 6008 Betonarme veya Beton İçin Çelik

Hollanda Kraliyet Standardizasyon Enstitüsü (NEN) tarafından geliştirilen NEN 6008 standardı, beton takviye çelik türlerinin performans gereksinimlerini (sayısal değerleri) sağlamak için yayınlanmıştır. Standardın tam adı şu şekildedir: NEN 6008 Betonarme veya beton için çelik.

NEN 6008 Betonarme veya Beton İçin Çelik

Bir Avrupa syandardı olan EN 10080 standardı, kaynaklanabilir takviye çeliğinin performans özellikleri için genel gereklilikleri, tanımları ve test gerekliliklerini sağlamaktadır. Ancak çelik türlerini ilgili performans gereksinimleri ile güçlendirmek için daha fazla ayrıntı sağlamamaktadır. Bir ulusal standart olan NEN 6008 standardının yayınlanması bu nedenle olmuştur. Aynı zamanda BRL 0501 beton takviye çelikleri standardı kapsamına giren ürünler, EN 10080 ve NEN 6008 standartlarına uygundur ve beton yapılarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Zaman içinde betonda oluşan çekme kuvvetlerini beton karşılayamaz ve çatlar. Bu kuvvetleri karşılamak ve çatlakları sınırlamak amacı ile çekme bölgelerine çelik çubuklar konmaktadır. Çelik çubuklar aynı zamanda sargı donatısı olarak ve bazen basınç kuvvetini almak için de kullanılmaktadır. Beton çeliği, betonarme çeliği ya da inşaat çeliği denildiği zaman, bu çelik çubuklar anlaşılmaktadır. 1900’lü yıllara gelinceye kadar inşaatlarda çelik yerine demir çubuklar kullanılımştır. Günümüzde artık çelik çubuklar kullanılmaktadır.

Çelik çubukların yüzeyi düz veya girintili çıkıntılı olmaktadır. Yüzeyi çıkıntılı olanlara nervürlü, girintili olanlara ise profil çelik denmektedir. Ancak yüzeyi düz veya girintili çıkıntılı olsa da çelik çubuk kesiti her zaman dairesel olmaktadır. Nervürlü çelik daha fazla mukavemete sahiptir ve beton ile daha güçlü birleşmektedir. Bugün daha çok nervürlü çelik çubuklar kullanılmaktadır. Bunların beton içinden sıyrılması kolay değildir. Düz yüzeyli çelik çubuklar daha güçsüzdür. 2007 yılında kiriş, kolon ve perdelerde düz çelik çubuk kullanımı yasaklanmıştır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında NEN 6008 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.