Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 6892-1 Metalik Malzemeler - Çekme Testi - Bölüm 1: Ortam Sıcaklığında Deney Yöntemi

ISO 6892-1 Metalik Malzemeler - Çekme Testi - Bölüm 1: Ortam Sıcaklığında Deney Yöntemi

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 6892-1 standardı, metalik malzemelerin çekme testi yöntemini açıklamaktadır ve oda sıcaklığında belirlenebilen mekanik özellikleri tanımlamaktadır. Ayrıca standart ekinde, bilgisayar kontrollü test makinaları için ilave öneriler yer almaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 6892-1 Metalik malzemeler - Çekme deneyi - Bölüm 1: Ortam sıcaklığında deney yöntemi.

ISO 6892-1 Metalik Malzemeler - Çekme Testi - Bölüm 1: Ortam Sıcaklığında Deney Yöntemi

Test parçalarının şekli ve boyutları, bu parçaların alındığı metalik malzemenin şekli ve boyutları ile kısıtlanabilir. Test parçası genelde malzemeden bir numune, veya preslenmiş bir işlenmemiş parça ya da döküm ile elde edilir. Ancak düzgün kesitli ürünler (çubuklar ve teller gibi) ve dökme test parçaları (dökme demir ve demir dışı alaşımlar gibi) işlenmeden test edilebilir. Test parçalarının enine kesiti dairesel, kare, dikdörtgen veya halka şeklinde olabilir. Standarda göre test edilen parçalarıın orijinal ölçü uzunluğu ve orijinal enine kesit alanı arasında belli bir oran olmalıdır.

Çekme testleri, gerilme yükü altında malzemelerin nasıl davranacağını tespit etmek için yapılmaktadır. Basit bir çekme testinde bir malzeme örneği, nihai gerilme mukavemetini belirlemek için kırılma noktasına doğru çekilmekte ve uygulanan kuvvet miktarı ve malzemenin uzaması test süresince ölçülmektedir. Malzeme özellikleri genelde gerilim (birim alan başına kuvvet) ve şekil değiştirme (uzunluktaki yüzde değişim olarak ifade edilmektedir. Test ve ölçüm süreçleri, test edilen malzemeye ve kullanım amacına göre değişmektedir.

Yetkili kuruluşlar tarafından doğru ve güvenilir gerilim testleri ve çekme testleri yapılmaktadır. Bu testler metaller, plastikler, tekstil ürünleri, yapıştırıcılar, tıbbi cihazlar ve daha başka birçok ürün için uygulanmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 6892-1 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.