Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 6507-1 Metalik Malzemeler - Vickers Sertlik Deneyi - Bölüm 1: Deney Metodu

ISO 6507-1 Metalik Malzemeler - Vickers Sertlik Deneyi - Bölüm 1: Deney Metodu

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 6507-1 standardı, metal malzemelerin sertlik düzeylerinin anlaşılmasına yönelik bir test yöntemi sunmaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 6507-1 Metalik malzemeler - Vickers sertlik deneyi - Bölüm 1: Deney metodu.

ISO 6507-1 Metalik Malzemeler - Vickers Sertlik Deneyi - Bölüm 1: Deney Metodu

Uygulanması çok kolay olduğu için Vickers sertlik testi genelde tercih edilmektedir. Bu test yönteminde yapılan hesaplamalar, girintinin oluşan boyutundan bağımsızdır ve test, sertlikten bağımsız olarak tüm malzemeler için kullanılabilir. ISO 6507-1 standardının temel ilkesi, diğer sertlik ölçümlerinde olduğu gibi, bir malzemenin standart bir kaynaktan gelen darbeye karşı, plastik deformasyona direnme yeteneğini gözlemlemektir. Bu test bütün metal malzemeler için uygulanabilir özelliktedir. Bu kadar yaygın kullanılmasının nedeni, diğer sertlik testleri arasında en geniş ölçeklerden birine sahip olmasıdır.

ISO 6507-1 standardında elde edilen sertlik birimi, Vickers Piramit Numarası veya Elmas Piramit Sertliği olarak bilinmektedir. Sertlik değeri, kuvvetin normal alan değil, girintinin yüzey alanı üzerindeki yük tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle bir basınç değeri olarak algılanmamalıdır.

Vickers sertlik testi, metal malzemelerin sertliğini ölçmek için 1921 yılında, Brinell yöntemine alternatif olarak geliştirilmiştir.

Sertlik testleri yapılırken, girintiler arasındaki en düşük mesafe ile girintiden numunenin kenarına kadar olan mesafe, bölgeler arasındaki etkileşimi ve kenarın etkilerini önlemek için mutlaka dikkate alınmaktadır. En düşük mesafeler ISO 6507-1 ve ASTM E384 standartları için farklı belirlenmiştir.

Sertlik testi, mühendislik tasarımı, yapıların analizi ve kullanılan malzeme özellikleri için uygulanan önemli bir mekanik testtir. Sertlik testi yapılarak, metal bir malzemenin belli bir uygulama için uygunluğu tepit edilmektir.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 6507-1 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.