Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 643 Çelikler - Görünür Tane Büyüklüğünün Mikrografik Tayini

ISO 643 Çelikler - Görünür Tane Büyüklüğünün Mikrografik Tayini

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 643 standardı, çeliklerde görünen ferritik veya östenitik tane büyüklüğünü belirlemek için uygulanan bir mikrografik yöntemi açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 643 Çelikler - Görünür tane büyüklüğünün mikrografik tayini.

ISO 643 Çelikler - Görünür Tane Büyüklüğünün Mikrografik Tayini

Bu standartta açıklanan yöntem, çeliklerin tane sınırlarını tespit etmeye ve tek modlu boyut dağılımı ile örneklerin ortalama tane büyüklüğünü tahmin etmeye yöneliktir.

Aynı zamanda Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından aynı konuda ASTM E112 Ortalama tane boyutunun belirlenmesi için standart test yöntemleri standardı geliştirilmiştir.

Birçok sektörde metalik alaşımlar kullanılaktadır. Özellikle otomobiller, kamyonlar, trenler, uçaklar ve diğer ulaşım türleri için alaşımlar kritik bir rol oynamaktadır. Bu alaşımların karakterizasyonu, özellikle tane büyüklüğü analizi, otomotiv ve nakliye sektörleri için önemlidir. Bugün binlerce standart alaşım kullanılmaktadır ve yeni talepleri karşılamak için daha iyi performansa sahip yeni alaşımlar geliştirilmektedir. Örneğin, otomobiller, kamyonlar, uçaklar ve trenlerin üretiminde çok sayıda çelik alaşımı kullanılmaktadır.

Bu alaşımları kullanırken, bileşim ve mikroyapı ile ilgili özellikleri bilmek gerekmektedir. Fazlar, taneler veya inklüzyonlar gibi mikroyapı özellikleri üzerinde, gerilme mukavemeti, uzama ve termal ve elektrik iletkenliği önemli bir etkiye sahiptir. Mikroyapı ve makroskopik özellikler arasındaki ilişkiyi iyi anlamak, alaşımların tasarımı ve üretimi için önemlidir.

Taneler, üretimin soğutma aşaması sırasında alaşımlarda oluşan mikroskopik kristallerdir. Tane büyüklüğü arttıkça alaşımın gerilme mukavemeti ve akma mukavemetinin azaldığı, kırıkta uzama miktarının arttığı ve sünek kırılgan geçiş sıcaklığının arttığı uzun zamandır bilinmektedir. Alaşımların mikroyapısını araştırmak için farklı test yöntemleri kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 643 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.