Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 642 Çelik - Ucuna Su Verilerek Sertleşebilirlik Deneyi (Jominy Deneyi)

ISO 642 Çelik - Ucuna Su Verilerek Sertleşebilirlik Deneyi (Jominy Deneyi)

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 642 standardı, çeliklerin sertleşebilirliğini tespit etmek için uygulanan Jominy test yöntemini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS 1381 EN ISO 642 Çelik - Ucuna su verilerek sertleşebilirlik deneyi (Jominy deneyi). Bu test yönteminde 25 milimetre çapında ve 100 milimetre uzunluğunda bir test parçası kullanılmakta ve son söndürme ile çeliğin sertleşebilirliği tespit edilmektedir.

ISO 642 Çelik - Ucuna Su Verilerek Sertleşebilirlik Deneyi (Jominy Deneyi)

Jominy son söndürme testi, belli koşullar altında çeliğin sertleşme yeteneğinin bir ölçüsü olan çeliğin sertleşebilirliğini ölçmek için kullanılmaktadır. Farklı boyutlardaki üretim bileşenlerindeki termal gerilimleri ve bozulmaları en düşük seviyeye indirmek için uygun alaşımlı çelik ve ısıl işlem kombinasyonunu seçmek amacı ile çeliklerin sertleşebilirliği hakkında bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Jominy son söndürme testi, bu konuda çeliklerin sertleşebilirliğini ölçmek için standart bir test yöntemidir. Bu test ile çeliğin, söndürme ile derinlemesine sertleştirilme yeteneği anlaşılmış olmaktadır. Sertleşebilirlik özelliği, çeliğin kimyasal bileşimine ve yüksek derecede ısıtılması gibi önceki işlem koşullarına bağlıdır. Testlerden elde edilen bilgiler sadece temel bilgiler değildir. Aynı zamanda çeliklerdeki alaşımların ve çelik mikroyapısının etkilerini anlamak için de bu bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Sertleşebilirlik, çeliğin yüksek sıcaklıktan belli bir koşul altında soğutulduğunda, yüzeyin belli bir derinliğinde, yüksek sıcaklıktan sertleşmiş yapıya kısmen veya tamamen dönüşme kabiliyetidir. Bir söndürme ve temperleme işlemi, çelikleri sertleştirmek için kullanılmaktadır. Bu şekilde çeliğe iyi bir mukavemet ve tokluk kombinasyonu kazandırılmaktadır. Isıl işlem görecek bir bileşen için çelik seçilirken, çeliğin sertleşebilirliğini bilmek önemli olmaktadır. Hem alaşımlama hem de mikroyapı, sertleşebilirliği etkilemektedir.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 642 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.