Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 3800 Vidalı Bağlama Elemanları - Eksenel Yük Altında - Yorulma Deneyleri - Deney Metodları

ISO 3800 Vidalı Bağlama Elemanları - Eksenel Yük Altında - Yorulma Deneyleri - Deney Metodları

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 3800 standardı, vidalı bağlama elemanlarının eksenel yük altında testlerinin yapılmasına ilişkin koşulları ve sonuçların değerlendirilmesine yönelik önerileri açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS ISO 3800 Vidalı bağlama elemanları - Eksenel yük altında - Yorulma deneyleri - Deney metotları.

ISO 3800 Vidalı Bağlama Elemanları - Eksenel Yük Altında - Yorulma Deneyleri - Deney Metodları

Aksi bir talep olmadığı takdirde testler, dalgalanan gerilim tipinde yapılmaktadır ve oda sıcaklığında gerçekleştirilmektedir. Kenetlenmiş parçaların, bağlantı elemanının gerginliği üzerindeki etkileri dikkate alınmamaktadır. Test sonuçları test koşullarından etkilenebilir. Bu yüzden, bu etkiyi azaltmak için, standartta en düşük gereksinimler belirtilmiştir. Ayrıca, standart kapsamına, test aparatı için kalibrasyon ve merkezleme kontrol yöntemleri de dahil edilmiştir.

TS ISO 3800 standardı, sonuçların değerlendirilmesine yönelik önerilerin yanı sıra, eksenel yük altında bulunan vidalı bağlama elemanları üzerindeki yorulma testlerinin gerçekleşmesi için koşulları da kapsamaktadır.

Bu test yöntemi, vidalı bağlama elemanlarının yorulma mukavemetinin tespit edilmesine imkan tanımaktadır.

Birçok makina aksamı ve yapı elemanı, kullanım sırasında tekrarlanan gerilmeler ve titreşimler altında çalışmaktadır. Gerilmeler bu mekanik parçaların statik dayanımından küçüktür, ancak belli bir tekrarlamadan sonra genelde yüzeyde çatlak ve kopmalar meydana gelebilir. Bu olaya yorulma denmektedir. Bu konu, teknolojik ilerlemeler paralelinde gittikçe önemli hale gelmiş ve standartlar oluşturulmuştur. Özellikle uçak ve otomotiv sektöründe ve inşaat sektöründe kullanılan parçalar ile kompresör, pompa ve türbin gibi makinaların parçalarında görülen mekanik hasarların neredeyse tamamı, yorulma sonucunda gerçekleşmektedir. Yorulmaya, sadece mekanik parçalara dışardan uygulanan kuvvetler değil, aynı zamanda büzülme ve ısıl genleşme de etkili olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 3800 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.