Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 15835-2 Beton Takviye Çelikleri - Çubukların Mekanik Ekleri İçin Takviye Kaplinleri - Bölüm 2: Test Yöntemleri

ISO 15835-2 Beton Takviye Çelikleri - Çubukların Mekanik Ekleri İçin Takviye Kaplinleri - Bölüm 2: Test Yöntemleri

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 15835-2 standardı, çelik takviye çubuklarının mekanik ekleri için bağlama kollarına uygulanan bir test yöntemini açıklamaktadır. Bu standart, çelik takviye çubukları için çeşitli standartların yanı sıra çeşitli betonarme tasarım standartları için de geçerlidir. Bu standardın tam adı şu şekildedir: ISO 15835-2 Beton takviye çelikleri - Çubukların mekanik ekleri için takviye kaplinleri - Bölüm 2: Test yöntemleri.

ISO 15835-2 Beton Takviye Çelikleri - Çubukların Mekanik Ekleri İçin Takviye Kaplinleri - Bölüm 2: Test Yöntemleri

ISO 15835-2 standardının kapsadığı test yöntemleri şu şekildedir: çekme deneyi, kayma testi, yüksek devirli yorulma deneyi ve düşük devirli yükleme testi.

Beton takviye çelikleri yorulma testi hariç bütün testlerden geçirilmelidir. Takviye çubuğu, birbirine ekli olsa bile aynı uzunlukta alınmalıdır. Bir ek yerinde farklı çaplar kullanılmışsa, takviye çubuğu daha küçük çubuk çaplı çubuktan alınmalıdır. Gerilmeler hesaplanırken, takviye çubuğunun nominal kesit alanı kullanılmaktadır. Ayarlanabilir uzunluğa sahip kuplörler için ekler, üretici firmanın talimatlarına göre en uzun uzantılarında test edilmelidir. Ayrıca testlerin yapıldığı laboratuvar sıcaklığı 10 ile 30 derece arasında olmalıdır.

ISO 15835-2 standart kapsamında gerçekleştirilen tüm testler, kuplör tedarik eden firmanın yazılı kurulum talimatlarına göre, normal kullanım için hazırlandığı şekilde hazırlanan ve monte edilen mekanik ekler üzerinde yapılmalıdır. Kurulum talimatı mutlaka test laboratuvarına sunulmak zorundadır. Bağlayıcı, test parçasının hemen hemen ortasında konumlandırılmalıdır.

Kısaca ISO 15835-2 standardı, çelik takviye çubuklarının mekanik ekleri kuplörler için geçerli test yöntemleri sunmaktadır ve bu standart, çelik takviye çubukları için çeşitli standartlar ve çeşitli betonarme tasarım standartları ile ilgili birlikte uygulanmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 15835-2 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.