Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ISO 15630-1 Çelik - Betonarme ve Ön Gerilmeli Beton İçin - Deney Metotları - Bölüm 1: Donatı Çubukları, Halatı ve Teli

ISO 15630-1 Çelik - Betonarme ve Ön Gerilmeli Beton İçin - Deney Metotları - Bölüm 1: Donatı Çubukları, Halatı ve Teli

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 15630-1 standardı, beton için takviye çubukları, çubuklar ve tellere uygulanabilen kimyasal ve mekanik test yöntemlerini ve geometrik karakteristiklerin ölçüm yöntemlerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 15630-1 Çelik - Betonarme ve ön gerilmeli beton için - Deney metotları - Bölüm 1: Donatı çubukları, halatı ve teli.

ISO 15630-1 Çelik - Betonarme ve Ön Gerilmeli Beton İçin - Deney Metotları - Bölüm 1: Donatı Çubukları, Halatı ve Teli

Genel olarak söz konusu standart, betonun takviye edilmesi ve ön gerilmesi için çelik genel başlığı altında şu test yöntemlerini kapsamaktadır:

  • Bölüm 1: Donatı çubukları, halatı ve teli
  • Bölüm 2: Kaynaklı hasır çelikler
  • Bölüm 3: Ön gerilmeli çelik

ISO 15630 standardının amacı, çelikleri güçlendirmek ve ön gerilmeye yönelik ilgili tüm test yöntemlerini tek bir standartta açıklamaktır. Bu amaçla ürün testlerine yönelik mevcut uluslararası standartlar revize edilmiş, güncellenmiş ve bazı yeni test yöntemleri ilave edilmiştir. Genel olarak da metallerin uygulanabilirlik testlerine yönelik uluslararası standartlara atıfta bulunulmuştur.

Çelik takviye çubuğu veya inşaat demiri, onu çevreleyen betonun genel mukavemetini artırmak için betona gömülmektedir. Dünyanın her yerinde üretilen inşaat demirinin, kaynaktan bağımsız olarak aynı fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleri sergilemesini sağlamak için standartlar gelişitilmiştir. Donatı çubuğunun, yayınlanan standartlara uygun olup olmadığını tespit etmek ve ürünün kalitesini tanımlamak için uygun mekanik testlerin yapılması gerekmektedir.

İnşaat demiri için mekanik test gereksinimleri farklı olabilir. Ancak genellikle çekme, bükme, sıkıştırma ve yorgunluk testleri uygulanmaktadır. Duruma göre kayma testi gibi diğer testler de gerekebilir.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ISO 15630-1 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.