Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 13674-1 Demiryolu Uygulamaları - Demiryolu Hattı - Ray - Bölüm 1: 46 kg/m ve Üzeri Vignole Demiryolu Rayları

EN 13674-1 Demiryolu Uygulamaları - Demiryolu Hattı - Ray - Bölüm 1: 46 kg/m ve Üzeri Vignole Demiryolu Rayları

Bir Avrupa standardı olan EN 13674-1 standardı, geleneksel ve yüksek hızlı demiryolu hattı kullanımı için 46 kg / m ve daha büyük doğrusal kütleye sahip Vignole demiryolu raylarınının özelliklerini açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 13674-1 Demiryolu uygulamaları - Demiryolu hattı - Ray - Bölüm 1: 46 kg/m ve üzeri vignole demiryolu rayları.

EN 13674-1 Demiryolu Uygulamaları - Demiryolu Hattı - Ray - Bölüm 1: 46 kg/m ve Üzeri Vignole Demiryolu Rayları

Bu standardın kapsamına şu tür çelikler girmektedir: ısıl işlem görmemiş alaşımsız çelikler, ısıl işlem görmemiş alaşımlı çelikler, ısıl işlem görmüş alaşımsız çelikler ve ısıl işlem görmüş alaşımlı çelikler. Bu standartta 20’nin üzerinde ray profili bulunmaktadır. Ayrıca düzlük, yüzey düzgünlüğü ve kron profili gereksinimlerine göre farklılık gösteren iki ray düzlüğü sınıfı belirtilmiştir.

Rayların üretiminde, profilleri, sertlikleri, çekme mukavemeti ve metredeki ağırlıklarına bakılarak raylar sınıflandırılmaktadır. Son zamanlarda bu özelliklere bir de üretim sonrası yapılan ısıl işlemler ilave edilmiştir.

Demiryollarında meydana gelen kazaların büyük bir kısmı, raydan çıkma gibi nedenlerle olmaktadır. Bunun nedeni ray yüzeyinde oluşan hatalı bölgelerin, çekme kalıntı gerilimlerin etkisi yüzünden kırılma ve kopmalara uğramasıdır. Bu nedenle yüksek kalıntı gerilime sahip bölgelerin tespit edilmesi ve kazalara neden olan ray hatalarının önceden belirlenmesi gerekmektedir.

Raylarda üretimden kaynaklanan kalıntı gerilimlerin ölçülmesi ve belirlenmesi konusunda EN 13674-1 standardı büyük bir önem taşımaktadır. Ancak bu test yöntemi tahribatlı bir yöntemdir ve test ve ölçüm işlemleri uzun zaman almaktadır. Ayrıca kullanımda olan hatlar test edilmemektedir. Bu nedenle kullanımda olan hatalrın hızlı ve güvenilir bir şekilde ölçülmesinde tahribatsız bir ölçüm yöntemi olan manyetik Barkhausen yöntemi kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında EN 13674-1 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.