Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 10346 Sıcak Daldırmayla Sürekli Olarak Kaplanmış Çelik Yassı Mamuller - Teknik Teslim Şartları

EN 10346 Sıcak Daldırmayla Sürekli Olarak Kaplanmış Çelik Yassı Mamuller - Teknik Teslim Şartları

Bir Avrupa standardı olan EN 10346 standardı, sürekli sıcak daldırma ile kaplanmış çelik yassı ürünler için teknik teslimat koşullarını açıklamaktadır. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 10346 Sıcak daldırmayla sürekli olarak kaplanmış çelik yassı mamuller - Teknik teslim şartları.

EN 10346 Sıcak Daldırmayla Sürekli Olarak Kaplanmış Çelik Yassı Mamuller - Teknik Teslim Şartları

Söz konusu standart, esas olarak sürekli sıcak daldırma ile kaplanmış şu tür ürünler için gereksinimleri açıklamaktadır:

  • Soğuk şekillendirme için düşük karbonlu çelikler
  • İnşaat çelikleri
  • Çinko veya çinko-demir alaşımı ile kaplanmış soğuk şekillendirme için yüksek dayanıklılığa sahip çelikler
  • Çinko-alüminyum alaşımı, alüminyum-çinko alaşımı, alüminyum-silikon alaşımı veya çinko-magnezyum alaşımı ve çinko ile kaplı soğuk şekillendirme için çok fazlı çeliklerden yapılmış sürekli sıcak daldırma kaplı ürünler
  • Kalınlıkları 0,2 ile 2 milimetre arasında olan çinko-demir alaşımı, çinko-alüminyum alaşımı veya çinko-magnezyum alaşımı çelikler

Kalınlık, kaplamanın ardından teslim edilen ürünün nihai kalınlığıdır.

Saf alüminyum ile kaplanmış ürünler bu Avrupa standardı kapsamında değildir.

EN 10346 standardı kapsamındaki ürünler, soğuk şekillendirilebilirlik, yüksek mukavemet gücü, tanımlanmış en düşük akma mukavemeti ve korozyon direncinin önemli faktörler olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Ürünlerin korozyon direnci, kaplama kalınlığı ve dolayısıyla kütlesi ile orantılıdır. Bu standart kapsamındaki ürünler, bina ve genel mühendislik uygulamaları için EN 10169 standardında belirtilen organik kaplamalı yassı ürünler için substrat olarak kullanılabilir.

Bu standardın kapsamına giren çelikler EN 10020 standardına göre alaşımlı kalite çelikler veya alaşımsız kaliteli çeliklerdir. Çelik kaliteleri, soğuk şekillendirme için artan uygunluklarına göre bu standartta sınıflandırılmıştır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında EN 10346 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.