Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

EN 10202 Soğuk Haddelenmiş Teneke Mamuller - Elektrolitik Kalay Kaplı ve Elektrolitik Krom / Krom Oksit Kaplı Çelik

EN 10202 Soğuk Haddelenmiş Teneke Mamuller - Elektrolitik Kalay Kaplı ve Elektrolitik Krom / Krom Oksit Kaplı Çelik

Bir Avrupa standardı olan EN 10202 standardı, daha sonra tabakalar halinde kesmek için sac veya rulo şeklinde teneke kutu ürünleri için gereksinimleri açıklamaktadır. Kalay değirmen ürünleri, kalay veya krom / krom oksit ile elektrolitik olarak kaplanmış tek ve çift indirgenmiş düşük karbonlu yumuşak çelikten ürünler bu standart kapsamına girmektedir. Bu Avrupa standardı, en az 600 milimetre genişliği olan kesilmiş rulolar ve saclar için geçerlidir. Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 10202 Soğuk haddelenmiş teneke mamuller - Elektrolitik kalay kaplı ve elektrolitik krom / krom oksit kaplı çelik.

EN 10202 Soğuk Haddelenmiş Teneke Mamuller - Elektrolitik Kalay Kaplı ve Elektrolitik Krom / Krom Oksit Kaplı Çelik

Soğuk haddeleme, bir malzemenin yeniden kristalleşme sıcaklığının altında yapılan haddeleme işlemidir. Soğuk haddeleme ile genelde, sıcak haddelenmiş saclara göre daha düzgün yüzeyli ve daha iyi güçlü saclar üretilmektedir. Mazlemelerin yüzey sertliği (veya gerilme sertliği) mukavemetini arttırmak için, soğuk haddeleme yapılmaktadır.

Soğuk haddelenmiş levhalar, bakır alaşımları halinde direkt olarak dökümünden sonra soğuk haddelenmektedir. Arka arkaya yüksek devirli makinalar, çelik levha, alüminyum ve bakır alaşımlarının soğuk haddelemesi için kullanılmaktadır. Haddeleme işleminde esas olarak malzemeye son şekil, soğuk haddeleme ile verilmektedir. Çünkü soğuk haddeleme işlemi sonunda yüksek mukavemet ve yüzey kalitesi elde edilmektedir.

Elektrolitik kalay kaplı ve elektrolitik krom veya krom oksit kaplı çelik ürünlerin soğuk haddelenmesinde esas alınan standart, EN 10202 standardıdır. Elektrolitik metal kaplama işleminde, metalik olsun olmasın bir malzeme üzerine elektro kimyasal yöntemlerle metalik bir film kaplanmaktadır. Günümüzde yüzeyi elektroitik yöntemler ile kaplanmış çok sayıda ürün kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında EN 10202 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.