Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

DIN 488-2 Güçlendirme Çelikleri - Güçlendirme Çelik Barları

DIN 488-2 Güçlendirme Çelikleri - Güçlendirme Çelik Barları

Alman Standardizasyon Enstitüsü (DIN) tarafından geliştirilen DIN 488-2 standardı, eğik ve uzunlamasına çelik barların (çubukların) boyutları, şekli ve konfigürasyonu ile nominal çubuk çapının bir fonksiyonu olarak yansıtılan çelik çubuk alanı için belirtilen değerleri içermektedir.

DIN 488-2 Güçlendirme Çelikleri - Güçlendirme Çelik Barları

Güçlendirme çelik barları, yuvarlak kesitli uzun çubuklar şeklindedir ve inşaat çalışmaları sırasında betonu yüzeydeki nervürler ile etkili bir şekilde birleştirerek betonarme binaların mukavemetini arttırmaktadır. Genel olarak inşaat malzemesi olarak veya mühendislik yapıları için kullanılan güçlendirme çelik barların kullanım alanı çok yaygındır.

Güçlendirme çelik barları, betonu güçlendirmek için betonarme yapılarda gerginlik aracı olarak kullanılan bir çelik çubuk veya çelik tel örgüdür. Beton, basınç altında güçlüdür, ancak zayıf gerilme mukavemetine sahiptir. İnşaat demiri, yapının bu gerilme mukavemetini büyük ölçüde arttırmaktadır. Betonarme yüzeyinin betonla daha iyi bir bağ oluşturması ve kayma riskinin düşürülmesi için takviye çelik barları kullanılmaktadır.

En yaygın kullanılan inşaat demiri türü, sıcak haddelenmiş yuvarlak çubuklardan oluşan karbon çeliğidir. Çelik takviye çubukları, aynı zamanda tuzlu su ortamlarında korozyonun etkilerine engel olmak için bir epoksi reçine ile kaplanmaktadır. Çelik ve betonun ısıl genleşme katsayıları birbirine yakındır. Bu nedenle çelikle güçlendirilmiş bir beton yapı elemanı, sıcaklık değişimlerinde en düşük diferansiyel gerilim yaşamaktadır.

DIN 488-2 standardı, güçlendirme çelik barları için, çubuk çapı, çubuk yüzeyi, göz aralığı ve hasır ebatı gibi bir takım kriterler için standartlar getirmektedir. Güçlendirme çelik barları, endüstriyel yapıların çeşitli konstrüksiyonlarında, betonarme yapıların temellerinde, betonarme borularda, tünel kalıp sistemlerinde, metro ve tünel yapımında, beton, pist, otoyol ve saha kaplamalarında ve prefabrik yapı elemanlarında kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında DIN 488-2 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.