Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

BS 6744 Paslanmaz Çelik Çubuklar - Beton Takviye - Gereksinimler ve Test Yöntemleri

BS 6744 Paslanmaz Çelik Çubuklar - Beton Takviye - Gereksinimler ve Test Yöntemleri

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS 6744 standardı, paslanmaz çeliklerin kimyasal bileşimi ve mekanik özellikleri ile ilgili bir İngiliz malzeme standardıdır.

BS 6744 Paslanmaz Çelik Çubuklar - Beton Takviye - Gereksinimler ve Test Yöntemleri

Söz konusu standart, betonun takviye edilmesi ve kullanılması için paslanmaz çelik çubuklar hakkındadır. Sınıf tanımları, Avrupa çelik sayı sistemi ile uyumludur, ancak şu anda bu ürünler için bir Avrupa standardı yoktur. Bu standarda dahil edilen çelikler aynı zamanda BS EN 10088-3 standardında yer almaktadır. Belirtilen kompozisyon aralıkları aynı olsa da bazı elemanların yüzdelerinde küçük farklılıklar bulunmaktadır. Standart içeriğinde kimyasal bileşim tablosu ve çekme özelliği tablosu yer almaktadır.

Binalar, otoyollar, köprüler ve diğer inşaat projelerinde beton takviyesi için dayanma gücü yüksek ve korozyona dayanıklı paslanmaz çelik inşaat demiri kullanmak önemlidir. Uygulamada, paslanmaz çelik inşaat demiri birçok beton yapıda, aşındırıcı saldırılara karşı yüksek mukavemet ve uzun vadeli direnç sağlamak için kullanılmaktadır. Korozyona dayanıklı paslanmaz inşaat demiri için olası uygulamalar arasında rampalar, kaldırımlar, korkuluklar, istinat duvarları, bariyerler, ankraj sistemleri, otoparklar, deniz duvarları, sütunlar, iskeleler ve bir dizi yapı bulunmaktadır. Paslanmaz inşaat demiri, korozyon direncinin önemli olabileceği kimyasal ve diğer proses tesislerinin altyapısı için de kullanılmaktadır.

Korozyon direncinin yanı sıra yüksek mukavemet, tokluk, süneklik ve yorulma direnci gibi özellikler içeren paslanmaz çelik inşaat demiri, yüksek depremsellik alanlarındaki yapıların inşasında da kullanılmaktadır. Burada en büyük endişe, binanın yapısal bütünlüğünü ve güvenliğini korumak için yüksek mukavemet ihtiyacıdır.

Karbon çeliğinin bir seçenek olarak kabul edilmediği, kontrollü manyetik geçirgenlik gerektiren çok sayıda inşaat demiri uygulaması bulunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında BS 6744 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.