Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

BS 4482 Beton Ürünlerin Güçlendirilmesi İçin Çelik Tel - Şartname

BS 4482 Beton Ürünlerin Güçlendirilmesi İçin Çelik Tel - Şartname

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS 4482 standardı, güçlendirme uygulaması için kullanılan beton takviye karbon çelik çubuklar ile ilgili bir İngiliz malzeme standardıdır. Bu standart, beton ürünlerin güçlendirilmesi için kullanılan düz, girintili ve nervürlü çelik tel için gereksinimleri belirtmektedir. Bustandart, mekanik özelliklere dayanarak iki sınıf için hükümler içerir. Mekanik özelliklere dayanarak iki sınıf için esaslar belirlenmiştir: 500 sınıfı, düz, girintili ve nervürlü teller içindir. 250 sınıfı ise sadece düz teller için bir seçenek olarak verilmiştir.

BS 4482 Beton Ürünlerin Güçlendirilmesi İçin Çelik Tel - Şartname

Çelik tel takviyeli beton, çelik teller ve betonu meydana getiren malzemelerin bir arada kullanıldığı kompozit bir malzemedir. Çelik tel takviyeli betonlar, yapıya yüksek çekme mukavemeti sağlamaktadır. Bu kompozit malzemeler, ince ve kalın agrega, çimento, kimyasal katkı maddesi veya katkısız, normal beton bileşenlerinin yanı sıra çelik tel kullanılarak üretilmektedir. Bu malzemelerin kırılma enerjileri normal betona göre 100 misli olmaktadır.

Aynı zamanda mükemmel darbe dayanım özellikleri göstermektedir ve bu yüzden endüstriyel zeminlerde, askeri yapılarda, yoğun trafik olan beton yollarda, depreme dayanıklı stratejik yapılarda, orta büyüklükteki prefabrik elemanların üretiminde ve betonarme yapıların güçlendirilmesi çalışmalarında tercih edilmektedir.

Çelik tel takviyeli betonların en önemli parametreleri, çelik telin içeriğidir. Farklı çelik tel takviyeli betonların, mekanik özellikleri ve kırılma parametreleri de farklı olmaktadır. Bu konuda üç noktalı eğilme ve yarma testleri yapılmakta ve çelik tel takviyeli betonların mekanik ve kırılma özelliklerinde çelik tel içeriği tespit edilmektedir.

Hem çelik telin içeriği hem de kalitesi, çelik tel takviyeli betonların davranışını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu iki etken aynı zamanda betonun tokluğunu da etkilemektedir.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında BS 4482 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.