Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

BS 4449 Beton Takviye Çelikleri - Kaynaklanabilir Takviye Çeliği - Çubuk, Rulo ve Süslenmiş Ürün - Şartname

BS 4449 Beton Takviye Çelikleri - Kaynaklanabilir Takviye Çeliği - Çubuk, Rulo ve Süslenmiş Ürün - Şartname

İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilen BS 4449 standardı, güçlendirme uygulaması için kullanılan beton takviye karbon çelik çubuklar ile ilgili bir İngiliz malzeme standardıdır.

BS 4449 Beton Takviye Çelikleri - Kaynaklanabilir Takviye Çeliği - Çubuk, Rulo ve Süslenmiş Ürün - Şartname

Söz konusu çelik takviye standardı, çeliğin eritme işlemi ve oksidasyon türünü, çelik üreticisi firmanın takdirine bağlı olarak açıkça tanımlamaktadır. Hem çelik (kütük) hem de nihai ürünü (çubuk veya bobin) üretmek için, genelde iki ana yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemler, hammadde bulunabilirliği, üretim teknolojilerindeki gelişmeler ve üretim maliyetleri yüzünden dünya çapında farklılık göstermektedir.

Çelik çubuklar yapısal uygulama için önemli mühendislik malzemeleridir. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde çelik sektörü, sanayileşme ve ekonomik büyümenin en göze çarpan noktalarından biri olarak kabul edilmektedir Çelik ürünleri, bina ve inşaat, petrol ve gaz, madencilik, telekomünikasyon, otomobil ve diğer birçok sektörde uygulama alanı bulmaktadır.

Çelik çubuklar, binaların ve diğer kritik yapıların desteklenmesi için betonda takviye olarak kullanılmaktadır. Çünkü betona güçlü yapışmaktadır, genleşme termal katsayısı betona çok yakındır ve iyi kaynak tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle çelik çubuğun güçlendirilmesi, inşaat malzemesi olarak önemli bir rol oynamaktadır.

Özellikle hurda metallerden üretilen takviye çelik çubukların mekanik ve kimyasal özelliklerinin araştırılması önemlidir. Yetkili kuruluşlarda, kimyasal bileşim analizleri ve mekanik testler (akma mukavemeti, nihai gerilme mukavemeti ve yüzde uzama miktarı gibi) gerçekleştirilmektedir. Bu testler için optik emisyon spektrometresi ve üniversal test makinaları kullanılmaktadır. Numunelerin sertlik değerleri, mevcut korelasyon temelinde gerilme mukavemetinin dönüştürülmesi ile elde edilmektedir. Çelik çubukların karbon muhtevası, sertlik değerleri, verim, nihai gerilme mukavemetleri ve sünek özellikleri, BS 4449 standardı kriterleri ile karşılaştırılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında BS 4449 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.