Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E8/E8M Metalik Malzemelerin Çekme Testi İçin Standart Test Yöntemleri

ASTM E8/E8M Metalik Malzemelerin Çekme Testi İçin Standart Test Yöntemleri

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E8/E8M standardı, spesifik olarak akma dayanımı, akma noktası uzaması, çekme mukavemeti, uzama ve alanın azaltılması gibi metal özelliklerini açıklayan bir standarttır. Bu standart gerilim, bükülme, sertlik ve darbe testlerini kapsamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E8/E8M Metalik malzemelerin çekme testi için standart test yöntemleri.

ASTM E8/E8M Metalik Malzemelerin Çekme Testi İçin Standart Test Yöntemleri

ASTM E8/E8M gerilim testleri, metal malzemeler üzerinde oda sıcaklığında gerçekleştirilmektedir. Metal numuneler üzerinde yapılan en yaygın test süreçlerinden biridir. Bu standart, plaka tipi, sac tipi, yuvarlak, sac, şerit, tel, yassı tel, levha, çubuk, dikdörtgen, boru, dövme, döküm, dövülebilir demir ve toz metalurjisi örnekleri gibi çok çeşitli örnek türlerine atıfta bulunmaktadır. Genel olarak işletmeler, hangi tip numuneyi test edeceğini ve ASTM E8/E8M standardında belirtildiği şekilde numunenin boyutlarını belirlemişse, uygun test çerçevesini belirlemek nispeten basit bir işlem olmaktadır.

Numune hazırlama, ASTM E8/E8M test prosedürünün uygun şekilde gerçekleştirilmesinde kritik bir adımdır ve çoğu zaman en fazla gözden kaçan yöntemdir. Yanlış veya dikkatsiz test hazırlığı, tutarsız test sonuçları alınmasına neden olmaktadır. Bu standartta belirtilen toleranslar göz önüne alındığında, uygun numune hazırlığını sağlamak için genellikle hassas işleme veya kesme cihazları kullanmak gerekmektedir.

Yetkili kuruluşların doğru test prosedürlerini gerçekleştirmeleri için, işletmeler sadece hangi örnek türünü test edeceklerini belirlemek zorundadır. Bu durumda uygun kapasite test çerçevesi belirlenmiş olmaktadır.

Kısaca gerilim testleri, tek eksenli çekme gerilmeleri altında malzemelerin mukavemeti ve sünekliği hakkında bilgi sağlamaktadır. Bu bilgiler, belli koşullar altında malzemelerin, alaşım gelişiminin, kalite kontrolün ve tasarımın karşılaştırılmasında yararlı olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E8/E8M standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.