Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E45 Çeliğin İnklüzyon İçeriğinin Belirlenmesi İçin Standart Test Yöntemleri

ASTM E45 Çeliğin İnklüzyon İçeriğinin Belirlenmesi İçin Standart Test Yöntemleri

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E45 standardı, işlenmiş çeliğin metalik olmayan inklüzyon içeriğini tespit etmek için bir dizi test yöntemini kapsamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E45 Çeliğin inklüzyon içeriğinin belirlenmesi için standart test yöntemleri.

ASTM E45 Çeliğin İnklüzyon İçeriğinin Belirlenmesi İçin Standart Test Yöntemleri

Bu standardın sunduğu makroskopik yöntemler arasında çeşitli testler yer almaktadır. Mikroskobik yöntemler arasında genel olarak kabul edilmiş beş muayene sistemi bulunmaktadır. Bu mikroskopik yöntemlerde inklüzyonlar, mutlaka kimyasal kimliklerine değil, morfolojik benzerliklerine dayanan bir kategoriye atanmaktadır. Standart kapsamında, morfolojik olarak benzer inklüzyonlar arasında basit ayrımı sağlayan metalografik yöntemler açıklanmaktadır. Yöntemler esas olarak inklüzyon derecelerine yöneliktir.

Çeliğin türüne ve özelliklere bağlı olarak, inklüzyon içeriğini belirlemek için makroskopik veya mikroskopik bir yöntem veya iki yöntemin kombinasyonları kullanılmaktadır.

Çelik sektöründe, tamamen inklüzyonsuz çelik üretimi mümkün değildir. Bu yüzden temiz çelik elde etme çabaları, inklüzyonların azaltılmasına veya modifiye edilerek zararsız hale getirilmesine yoğunlaşmıştır. Çelik üretimi sırasında ortaya çıkan metalik olmayan kalıntı oksit, sülfür ve nitrür bileşiklerine inklüzyon adı verilmektedir. Bunlar, türüne, miktarına ve boyutlarına bağlı olarak döküm sırasında, yüzey kusurları, son üründe mekanik özelliklerin bozulması ve kullanım sırasında çatlama, kırılma ve yırtılma gibi birçok probleme neden olmaktadır. Çelik içeriğinde bulunan inklüzyonlar, çeliğin kullanım alanına göre farklı etkiler göstermektedir. Teknolojik gelişmeler neticesinde inklüzyonsuz temiz çelik üretimine olan ihtiyaç artmaktadır. Tamamen inklüzyonsuz çelik üretmek mümkün olmasa da tür, miktar ve boyutlarının anlaşılması, atılacak adımların belirlenmesi açısından önemlidir. Temiz çelik üretimi çalışmaları en azından inklüzyonları zararsız hale getirmeyi hedeflemektedir. Bunun gerçekleşmesi, çelik üretim faaliyetleri boyunca termodinamik ve kinetik koşulların sağlanmasına bağlıdır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E45 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.