Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E415 Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Karbon ve Düşük Alaşımlı Çeliklerin Analizi İçin Standart Test Yöntemi

ASTM E415 Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Karbon ve Düşük Alaşımlı Çeliklerin Analizi İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E415 standardı, metallerin ve alaşımların spektrometrik analizi için bir test yöntemi açıklamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E415 Spark atomik emisyon spektrometresi ile karbon ve düşük alaşımlı çeliklerin analizi için standart test yöntemi.

ASTM E415 Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Karbon ve Düşük Alaşımlı Çeliklerin Analizi İçin Standart Test Yöntemi

Söz konusu standart, metallerin ve alaşımların, bileşim spesifikasyonlarına uygunluk açısından test edilmesini amaçlamaktadır. Bu testlerin, yetenekli ve güvenilir yetkili laboratuvarlarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bu test yöntemi, tandartta yer alan kütle fraksiyon aralıklarında, kıvılcım emisyonlu vakum spektrometrisi ile, karbon ve düşük alaşımlı çeliklerdeki 21 adet alaşım ve artık elementlerin eşzamanlı olarak tespit edilmesini sağlamaktadır. Bu alaşım ve elementler, şu şekildedir: alüminyum, antimon, arsenik, boron, kalsiyum, karbon, krom, kobalt, bakır, manganez, molibden, nikel, niyobyum, nitrojen, fosfor, silikon, kükürt, kalay, titanyum, vanadyum ve zirkonyum. Bu alaşım ve elementlerin her biri için standartta, uygulanabilir kompozisyon aralığı kütle fraksiyonu ve kantitatif kompozisyon aralığı kütle fraksiyonu yüzdeleri bir tablo içinde verişmiştir.

Bu test yöntemi, kıvılcım standı açıklığını kapatmak için yeterli bir çapa sahip numunelerin analizini kapsamaktadır. Numune kalınlığı, spektrometre standının tasarımına göre değişebilir, ancak genelde 10 ile 38 milimetre arasındadır.

Bu test yöntemi, demir çelik üretim faaliyetlerinde rutin kontrol analizlerini ve işlenmiş malzemenin analizlerini kapsamaktadır ve soğuk döküm, haddelenmiş ve dövme numuneler için tasarlanmıştır.

Kısaca bu test yöntemi, gösterilen konsantrasyon aralıklarında alaşım ve elementler için katı haldeki paslanmaz çeliğin atomik emisyon vakum spektrometrik analizi için noktadan düzleme uyarma tekniğini kapsamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E415 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.