Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E384 Malzemelerin Mikro-Sertlik Sertliği İçin Standart Test Yöntemi

ASTM E384 Malzemelerin Mikro-Sertlik Sertliği İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E384 standardı, üretimde kullanılan malzemelerin değerlendirmesi, üretim süreçlerinin kalite kontrolü ve araştırma ve geliştirme çalışmaları için çok yararlı veri sağlayan bir sertlik test yöntemini açıklamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E384 Malzemelerin mikro-sertlik sertliği için standart test yöntemi.

ASTM E384 Malzemelerin Mikro-Sertlik Sertliği İçin Standart Test Yöntemi

Malzemelerin sertlik seviyesi, doğası gereği ampiriktir, ancak birçok metal ve alaşım için gerilme mukavemeti ile ilişkilendirilmektedir. Sertlik seviyesi aynı zamanda malzemenin işlenebilirlik, aşınma direnci, tokluk ve sünekliğininin bir göstergesidir.

Küçük bir alanda meydana gelen sertlik değişimlerini ölçmek ve değerlendirmek için mikro ölçüm testleri kullanılmaktadır. Bu testler örneğin kumlama, soğuk çekme, alevle sertleştirme, indüksiyon sertleştirme ve benzeri yüzey sertleştirme işlemlerinde önemli olmaktadır.

Mikrodentasyon sertlik testleri birçok metal malzemede yaygın olarak bulunan sertlik varyasyonlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden tek bir test değeri, genelde yığın sertliğini temsil etmemektedir. Kütle sertliğinin belirlenmesi için Vickers testleri kullanılmaktadır. Ancak herhangi bir sertlik testinde olduğu gibi, malzeme üzerinde bir dizi girintinin yapılması ve ortalama ve standart sapmanın buna göre hesaplanması gerekmektedir.

ASTM E384 test yöntemi, mikro ölçüm testi sırasında ortaya çıkan hata kaynaklarını ve bu faktörlerin test sonuçlarının kesinliğini, yanlılığını ve tekrarlanabilirliğini nasıl etkilediğini de analiz etmektedir.

Sertlik, genel olarak bir malzemenin girinti, aşınma, yıpranma ve çizilme gibi kalıcı deformasyona direnci olarak tanımlanmaktadır. Sertlik testinin önemi, sertlik değeri ile malzemenin diğer özellikleri arasındaki ilişki ile yakından ilgilidir. Örneğin, hem sertlik testi hem de çekme testi, bir metalin plastik akışına direncini ölçmektedir ve bu testlerin sonuçları birbirine paralel olabilir.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E384 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.