Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E3 Metalografik Numunelerin Hazırlanması İçin Standart Kılavuz

ASTM E3 Metalografik Numunelerin Hazırlanması İçin Standart Kılavuz

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E3 standardı, metalografik metallerin, bileşimleri, sıcak ve soğuk işlenmesi, talaşlı üretim ve kaynak gibi işlemlerden etkilenen mikroyapılarının incelenmesi gibi konuların araştırılması amacı ile numune alma ve hazırlama yöntemlerini açıklamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E3 Metalografik numunelerin hazırlanması için standart kılavuz.

ASTM E3 Metalografik Numunelerin Hazırlanması İçin Standart Kılavuz

Metalografik incelemelerin esas amacı, metallerin ve alaşımlarının bileşenlerini ve yapısını bir optik veya taramalı elektron mikroskobu kullanarak ortaya çıkarmaktır. Ancak neredeyse tüm koşullar altında numunenin uygun seçimi ve hazırlanması büyük önem taşımaktadır. Kullanılan malzemelerdeki çeşitlilik ve karşılaşılan çeşitli problemler yüzünden bu standart, genel anlamda tatmin edici düzeydedir.

Metalografi, optik ve elektron mikroskopi yöntemlerini kullanarak metalik malzemelerin içyapısını araştıran bir bilim dalıdır. Metalografi biliminin amacı, metallerin bileşimleri, işlenmesi ve mikroyapıları ile ilgilenmektir. Ayrıca metalik kaplamaların kalınlığı ve tekdüzeliği, korozyonun mikroyapıya etkileri ve karbürizasyon ve nitrasyon gibi sertleştirme işlemlerinin mikroyapıya etkileri ile ilgilenmektir. Metalografik test ve analizer, kalite kontrol çalışmaları ve hasar analizinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Mikroyapılar, metallerin ve alaşımların özellikleri ve başarılı bir şekilde uygulanması üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Mikroyapının belirlenmesi ve kontrolü için, metalografik incelemelerin yapılması gerekmektedir.

Birçok standart, mikroyapı ile ilgili bir gereklilik içermektedir ve metalografik incelemeler için kullanılmaktadır. Bu çerçevede numune yeri ve yönünün doğru belirlenmesi, gerekli numune sayısını azaltmak ve yorumlanmasını basitleştirmek için önemlidir.

Malzeme testi, hemen hemen tüm üretim döngülerinin kalite kontrol sürecinde önemli bir adımdır. Bu testlerde bileşenlerin sertlik seviyesi, malzemenin yapısı veya genel malzeme bileşimi gibi özellikler test edilmektedir.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E3 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.