Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E23 Metalik Malzemelerin Çentikli Çubuk Darbe Testi

ASTM E23 Metalik Malzemelerin Çentikli Çubuk Darbe Testi

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E23 standardı, metalik malzemelerin darbe testleri için uygulanan standart test yöntemlerinden birini açıklamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E23 Metalik malzemelerin çentikli çubuk darbe testi.

ASTM E23 Metalik Malzemelerin Çentikli Çubuk Darbe Testi

ASTM E23 standardı, metalik malzemelerin kırılma sırasında absorbe ettiği enerjiyi belirleyen çentikli çubuk darbe testlerinden olan Charpy testi ile Izod testlerini açıklamaktadır. Bu testler, çeşitli sıcaklıklarda gerçekleştirilmektedir. Absorbe edilen enerji, malzemenin tokluğunun bir ölçüsüdür ve çeşitli sıcaklıklarda kırıkta emilen enerjideki değişiklikleri belirlemek için kullanılmaktadır.

ASTM E23 Metalik malzemelerin çentikli çubuk darbe test yöntemi ile belirlenen özellikler, bir çentik ile ilişkili çok eksenli gerilmelere yol açan tek bir kuvvet uygulamasına maruz bırakılan bir malzemenin, özellikle metal bir malzemenin, davranış şekilleri ile ilgilidir.

ASTM E23 test yöntemi ile ISO 148-1 standardına açıklanan test yöntemi birçok açısdan benzerlik göstermektedir. Bu yöntemde 2 veya 2,5 milimetre yarıçaplı bir vurucu kullanırken, 148-1 standardı 2 veya 8 milimetre bir vurucu kullanmaktadır. Ancak bu testler aynı test örneğini ve kilit yarıçapını kullansa da, numuneler farklı referans standartlarına göre kalibre edilmiş farklı makinalarda test edilmektedir.

Bir kısım sektörlerde, ani darbelere karşı malzemenin göstermesi gereken direnç önemli bir kriterdir. Bu nedenle malzeme seçimi önemli olmaktadır ve malzemenin kopmaya karşı direnci test edilmekte ve ölçümlenmektedir. Charpy çentik testini de içeren birçok test yöntemi bu yüzden geliştirilmiştir. Üretimde kullanılan malzemelerde, tasarım hataları kadar, işçilik ve üretim hataları da çentiklerin oluşmasına, gerilimin artmasına ve tokluğun düşmesine neden olmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E23 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.