Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E1999 Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Dökme Demir Analizi İçin Standart Test Yöntemi

ASTM E1999 Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Dökme Demir Analizi İçin Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E1999 standardı, dökme demir alaşımlarının kimyasal bileşiminin, istenen metalürjik özellikleri temin etmesi için doğru bir şekilde belirlenmesine yönelik bir test prosedürü sunmaktadır. Bu prosedür üretim kontrol ve muayene testleri için uygundur. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E1999 Spark atomik emisyon spektrometresi ile dökme demir analizi için standart test yöntemi.

ASTM E1999 Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Dökme Demir Analizi İçin Standart Test Yöntemi

Bu test yöntemi, standartta yer alan aralıklarda şu elementler için dökme demir analizini kıvılcım atomik emisyon spektrometresi ile analiz etmektedir: karbon, krom, bakır, manganez, molibden, nikel, fosfor, silikon, kükürt, kalay, titanyum ve vanadyum. Tabloda her bir element için uygulanabilir aralık yüzdesi ve kantitatif aralık yüzdesi yer almaktadır.

Listelenen elemanların aralıkları test veya referans materyalleri ile belirlenmiştir. Bu aralıklar, uygun referans materyalleri kullanılarak genişletilebilir.

Bu test yöntemi, kıvılcım standı açıklığını örtmek için (örneğin bir argon contası yapmak için) yeterli bir çapa sahip numunelerin analizini kapsamaktadır. Örnek kalınlığı uyarma sırasında aşırı ısınmayı önlemek için yeterli olmalıdır. Burada bir ısı emici destek kullanılabilir. En fazla kalınlık değeri, sadece standın izin verdiği yükseklik ile sınırlıdır.

Dökme demirler, içeriğinde yüzde 2’nin üzerinde karbon içeren demir karbon alaşımlarıdır. Erime sıcaklığı 1150 derecedir ve çelikten düşüktür. Genel olarak mutfak eşyası üretiminde dökme demir tercih edilen bir malzemedir. Çünkü işlenmesi kolaydır ve yüksek derecede ısıya karşı dayanıklıdır. Ayrıca ısıyı çok iyi dağıtır ve iletir ve içeriği toksik değildir. Dökme demir mutfak eşyaları ham dökme demirden yapıldığı gibi koruyucu bir tabaka ile de kaplanmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E1999 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.