Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM E1086 Östenitik Paslanmaz Çeliğin Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Analizi için Standart Test Yöntemi

ASTM E1086 Östenitik Paslanmaz Çeliğin Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Analizi için Standart Test Yöntemi

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM E1086 standardı, paslanmaz çeliklerin kimyasal bileşiminin, istenen metalurjik özelliklerinin doğru bir şekilde belirlenmesine yönelik bir test prosedürü sunmaktadır. Bu prosedür üretim kontrol ve muayene testleri için uygundur. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM E1086 Östenitik paslanmaz çeliğin spark atomik emisyon spektrometresi ile analizi için standart test yöntemi.

ASTM E1086 Östenitik Paslanmaz Çeliğin Spark Atomik Emisyon Spektrometresi İle Analizi için Standart Test Yöntemi

Söz konusu test yöntemi, standartta yer alan aralıklarda şu elemanlar için östenitik paslanmaz çeliğin kıvılcım emisyonlu vakum spektrometrisi ile analizini kapsamaktadır: krom, nikel, molibden, manganez, silikon, bakır, karbon, fosfor ve kükürt. Tabloda her bir eleman için kompozisyon aralığı, yüzde olarak verilmiştir.

Bu test yöntemi, soğuk döküm disklerin rutin analizi için ya da düz bir yüzeye veya en az 13 milimetre çapa sahip paslanmaz çelik numunelerin muayene ve testi için tasarlanmıştır. Numuneler, deşarj sırasında aşırı ısınmayı önlemek için yeterince büyük olmalı ve referans malzemeler ile benzer bir metalurjik durum ve bileşime sahip olmalıdır.

Bir veya daha fazla referans materyali numunenin bileşimine yakın olmalıdır. Referans materyallerini analiz etme ve belirtilen matematiksel düzeltmeleri yapma yöntemi, parazit etkilerini düzeltmek ve cihaz sapmasından kaynaklanan hataları telafi etmek için de kullanılmaktadır. Bu tür çeşitli sistemler yaygın kullanılmaktadır.

Spark (kıvılcım veya ark) atomik emisyon spektrometresi, katı numunelerde metalik elementlerin analizi için kullanılmaktadır. Bu test yöntemi tahribatlı bir yöntemdir. Geleneksel yöntemlerde bir katı numune, analiz sırasında genellikle öğütülür. İletken olmayan malzemeleri iletken hale getirmek için numune, grafit tozu ile öğütülmektedir. Test sırasında bir elektrik arkı numunenin içinden geçirilmekte ve numune içindeki atomları uyarmak için yüksek bir sıcaklığa çıkarılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM E1086 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.