Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM A255 Çeliğin Sertleşebilirliğini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri

ASTM A255 Çeliğin Sertleşebilirliğini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM A255 standardı, çeliklerin sertleşebilirliğini tespit etmek için test yöntemleri tanımlanmakta ve açıklamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM A255 Çeliğin sertleşebilirliğini belirlemek için standart test yöntemleri. Bu test sırasında, bir inç çapında bir silindirik test numunesinin bir ucu su ile söndürülmekte ve söndürülmüş uçtan uzaklığın bir fonksiyonu olarak sertleşme tepkisi ölçülmektedir.

ASTM A255 Çeliğin Sertleşebilirliğini Belirlemek için Standart Test Yöntemleri

Bu standart çerçevesinde çeliklerin sertleşebilirliğini belirlemek için iki test yöntemi açıklanmaktadır: nicel son söndürme testi (veya Jominy testi) ve kimyasal bileşimden çeliğin sertleşebilirliğini hesaplamak için bir test yöntemi.

Belli bir çeliğin sertleşebilirliğini tespit etmek için kullanılacak test yöntemlerinin seçimi, tedarikçi firma ve kullanıcı arasında kararlaştırılmaktadır.

Bu test yöntemlerinde yer alan hesaplama yöntemi, sadece karbon, manganez, silikon, nikel, krom, molibden, bakır ve vanadyum gibi kimyasal bileşimler için geçerlidir.

Sertleşebilirlik, yüksek sıcaklıktan söndürüldüğü zaman çeliğin sertleşeceği derinliğin bir ölçüsüdür. Bu değer kantitatif olarak ölçülür. Genelde standart bir söndürmede, standart bir boyutun ve test numunesinin şeklinin sertleşmesinin derecesi veya derinliği kaydedilmektedir. Söndürme testinde sertleşmenin derinliği, verilen bir sertlik seviyesi ile ilişkili olan söndürülmüş uçtan numune boyunca olan mesafedir. Standartta inç olarak gösterilen değerler standart olarak kabul edilmektedir. Parantez içinde verilen değerler ise bilgi amaçlıdır.

Çeliğin sertliği, bir yük uygulandığı zaman deformasyona dayanma kabiliyetini ifade etmektedir. Sertleşebilirlik ise, belli koşullar altında belli bir derinliğe kadar sertleştirilme yeteneğini ifade etmektedir. Bu testten elde edilen sonuçlar, farklı boyutlarda bileşenler üretilirken, termal gerilimleri ve bozulmaları en aza indirmek için uygun alaşımlı çelik ve ısıl işlem kombinasyonunun seçilmesine imkan tanımaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM A255 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.