Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASTM A 370 Çelik Ürünlerinin Mekanik Testi İçin Standart Test Yöntemleri ve Tanımları

ASTM A 370 Çelik Ürünlerinin Mekanik Testi İçin Standart Test Yöntemleri ve Tanımları

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından geliştirilen ASTM A 370 standardı, dövme ve dökme çelikler, paslanmaz çelikler ve ilgili alaşımlar gibi çelik ürünlerinin mekanik test tanımlarını ve süreçlerini kapsayan bir test standardıdır. Bu standart gerilim, bükülme, sertlik ve darbe testlerini kapsamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: ASTM A 370 Çelik ürünlerinin mekanik testi için standart test yöntemleri ve tanımları.

ASTM A 370 Çelik Ürünlerinin Mekanik Testi İçin Standart Test Yöntemleri ve Tanımları

Bu standart çerçevesinde tarif edilen çeşitli mekanik testler, ürün spesifikasyonlarında gerekli özellikleri tespit etmek için kullanılmaktadır.

Söz konusu standart açıklamalarında yer alan başlıca testler şunlardır: gerilim testi, bükme testi, sertlik testi, Brinell sertlik yöntemi, Rockwell sertlik yöntemi, katlanma testi ve darbe testi.

Bükme, şekillendirme ve kaynaklama gibi belli üretim yöntemleri veya ısıtma içeren işlemler, test edilen malzemenin özelliklerini etkilemektedir. Bu nedenle ürün spesifikasyonları, mekanik testin yapılacağı üretim aşamasını kapsamaktadır. Üretimden önce test edilerek tespit edilen özellikler, üretim tamamlandıktan sonra tamamen ürünü temsil etmek zorunda olmayabilir.

ASTM A370 çekme testleri, tek eksenli çekme gerilmeleri altında malzemelerin mukavemeti ve sünekliği hakkında bilgi sağlamaktadır. Kırılgan tellerden çeliğe, kurşun ve bakırdan çelik, titanyum ve alüminyum alaşımlarına kadar, üretici firmalar açıkladıkları kalite spesifikasyonlarını karşılamak ve gerekli sektör standartlarına uymak için ürünlerini ve malzemelerini test etme zorundadır.

Metal üretimi yapan firmalar, hammaddelerin ve ürünlerin belli spesifikasyonları karşılamasını sağlamak bakımından, gerekli uygun mukavemete ve sünekliğe sahip olduğundan emin olmak zorundadır. Bunun için de nihai çekme dayanımı, yüzde uzama, ofset akma dayanımı ve esneklik modülü gibi güvenilir verilere ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ASTM A 370 standardı kapsamında yapılan testler ile işletmeler zaman ve maliyet avantajı sağlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında ASTM A 370 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.