Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

ASME Section IX - QW150 Gerilim Testleri

ASME Section IX - QW150 Gerilim Testleri

Amerikan Makine Mühendisleri Birliği (ASME) tarafından geliştirilen QW150 standardı, bir çekme test yöntemi açıklamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: QW150 Çekme testi örnekleri, prosedür ve kabul.

ASME Section IX - QW150 Gerilim Testleri

Amerikan Makine Mühendisleri Birliği tarafından yayınlanan ve 2019 yılında güncellemesi yapılan standartların dokuzuncu bölümü kazan ve basınçlı kap uluslararası kodları kapsamaktadır. Bu bölüm, kaynak, lehimleme ve eritme işlemleri yanı sıra kaynakçılar, lehimciler ve kaynak, lehim ve eritme operatörleri için yeterlilik kriterlerini açıklamaktadır.

Buna göre QW150 standardının yapısı şu şekildedir:

  • QW-151 Numuneler: Gerilim testi numuneleri, şekilerde gösterilen tiplerden birine uygun olmalı ve QW-153 gerekliliklerini karşılamalıdır.
  • QW-152 Gerilim testi prosedürü: Çekme deneyi numunesi çekme yükü altında yırtılmalıdır. Gerilme mukavemeti, nihai toplam yük, yük uygulanmadan önce yapılan gerçek ölçümlerden hesaplandığı gibi numunenin en az kesit alanına bölünerek hesaplanmalıdır.
  • QW-153 Kabul kriterleri - Gerilimler: Prosedür kalifikasyonu için gerekli olan temel malzemelerin en düşük gerilim mukavemeti değerleri tablo olarak verilmiştir. Tabloda çekme testi için kabul kriterleri yer almaktadır. Eğer numune kopmadan önce en düşük gerilme mukavemetine ulaşırsa, gereksinimleri karşıladığı kabul edilmelidir. Eğer numune, kaynak veya kaynak arayüzünün dışındaki ana metalde kırılırsa, mukavemet ana metalin belirtilen en düşük çekme mukavemetinin yüzde 5’inin altında değilse, gereksinimleri karşıladığı kabul edilmelidir.

Esasen gerilme yükü altında malzemelerin nasıl tepki vereceğini anlamak amacı ile çekme testleri uygulanmaktadır. Basit bir çekme testinde, malzemenin nihai gerilme mukavemetini tespit emek için malzeme örneği, kırılma noktasına doğru çekilir. Malzeme özellikleri genelde şu iki değer ile ifade edilir:

  • Gerilim: birim alan başına kuvvet
  • Şekil değiştirme: uzunluktaki yüzde değişim

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında QW150 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.