Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

API 5L Boru Muayene ve Testi

API 5L Boru Muayene ve Testi

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından geliştirilen API 5L standardı ve spesifikasyonu, petrol, gaz ve su dağıtım sektörlerindeki petrol, gaz ve su taşıma borularını kapsamaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: API 5L Boru muayene ve testi.

API 5L Boru Muayene ve Testi

Bu standarda göre borular şu kriterlere göre sınıflandırılmaktadır:

  • Uygulama: dikişsiz veya kaynaklı (dikişsiz borular 24 inçe kadar kullanılabilir, LSAW 24 inçin üzerinde, ERW 20 inçe kadar kullanılabilir)
  • Spesifikasyon seviyesi: API PSL1, boru hatları için kullanılan standart bir kalitedir, API PSL2 ise daha katı kimyasal, mekanik özellikler ve test gereklilikleri belirler
  • Yüzey kalitesi: siyah, vernik boyalı, pas önleyici yağ, galvanizli, dıştan kaplamalı ve içten astarlı
  • Uç tipleri: düz, eğimli, dişli uçlar

API 5L standardına uygun borunun ana avantajları şunlardır:

  • Uzun boru hatlarında yayılabilecek çatlama kuvvetlerine karşı direnç
  • Kesin hizmet uygunluğu
  • Oldukça ucuz ve uzun hizmet ömrü

Amerikan Petrol Enstitüsü API 5L standardı ile Amerikan Makine Mühendisleri Birliği ASME B36.10 standardında, boru boyutları ve ağırlıkları aynıdır.

Çelik boru üreten firmalar, API 5L standardına uyum yeteneklerini değerlendirmek için, yetkili kuruluşlardan API 5L denetimleri talep etmektedir. Bu denetimi başarıyla geçen boru fabrikalarına bir API monogramı verilmektedir. Bu monogramın bir son kullanma tarihi bulunmaktadır.

Kısaca Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından hat borusu için yayınlanan API 5L spesifikasyonu, petrol ve doğal gaz taşıma sistemleri için kullanılan dikişsiz ve kaynaklı çelik boru için gereksinimler belirlemektedir. Bu sertifikasyon programı, hidrostatik test, tahribatsız test ve tahribatlı test dahil ayrıntılı testler gerektirmektedir. API 5L standardına uymak işletmelere, çelik boru projelerinde maliyet tasarrufu sağlamaktadır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında API 5L standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.