Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

API 1104 Boru Hatları ve İlgili Tesislerin Kaynağı

API 1104 Boru Hatları ve İlgili Tesislerin Kaynağı

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından geliştirilen API 1104 standardı kaynak uygulamaları için bir endüstri standardıdır. Bu standart, onaylanmış kaynak prosedürleri, malzemeleri ve ekipmanlarını yeni ve açıkça anlaşılmış bir formatta kullanarak nitelikli kaynakçıların kullanılması ile yüksek kaliteli kaynakların üretimi için yöntemler sunmaktadır. Standardın tam adı şu şekildedir: API 1104 Boru hatları ve ilgili tesislerin kaynağı.

API 1104 Boru Hatları ve İlgili Tesislerin Kaynağı

Bu standart, ayrıntılı ve yılların birikimi olan sektör bilgileri içermektedir ve kalifiye teknisyenlerin ve onaylanmış yöntem ve ekipmanların kullanılması ile kaynak kalitesinin doğru analizini sağlamak için, yetkili kuruluşlara denetim yöntemleri sunmaktadır.

API 1104 standardı, düşük alaşımlı çelik borulardaki dip, dolgu ve soket kaynaklarının gaz ve ark kaynaklarını kapsamaktadır. Bu borular, ham petrol, petrol ürünleri, yakıt gazları, karbondioksit ve azot gibi ürünlerin sıkıştırma, pompalama ve iletiminde kullanılmaktadır. Bu standart yeni veya kullanımda olan borulardaki kaynak işlemleri için geçerlidir. Kaynak işlemleri, kaynak korumalı metal ark kaynağı, tozaltı ark kaynağı, gaz tungsten ark kaynağı, gaz metal ark kaynağı, özlü ark kaynağı, plazma ark kaynağı, oksiasetilen kaynağı veya flaş alın kaynağı şeklinde olabilir. Ya da manuel, yarı otomatik, mekanize veya otomatik kaynak tekniği veya bu tekniklerin bir kombinasyonu uygulanıyor olabilir.

Söz konusu standart aynı zamanda kalifiye teknisyenler ve onaylanmış yöntem ve ekipmanlar kullanılarak kaynak kalitesinin doğru analizini sağlamak için denetim yöntemleri sunmaktadır. Radyografik, manyetik parçacık, sıvı penetran ve ultrasonik test prosedürlerini kapsamaktadır.

Kısaca API 1104 standardı, onaylı kaynak prosedürleri, malzemeleri ve ekipmanı kullanarak kalifiye kaynakçıların kullanımı yoluyla yüksek kaliteli kaynakların üretimi için yöntemler sunan bir standarttır.

Kuruluşumuz tarafından metalik test hizmetleri çerçevesinde verilen hizmetler arasında API 1104 standardı testleri de bulunmaktadır.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.