Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

TS EN 60601-2-29 Elektrikli Tıbbi Cihazlar - Bölüm 2-29: Radyoterapi Simülatörlerinin Güvenliği İçin Özel Kurallar

TS EN 60601-2-29 Elektrikli Tıbbi Cihazlar - Bölüm 2-29: Radyoterapi Simülatörlerinin Güvenliği İçin Özel Kurallar

Uluslararası Standartlar Örgütü’ne (ISO) bağlı bir kuruluş olan Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından hazırlanan IEC 60601-2-29 standardı, radyoterapi simülatör cihazlarının güvenliği ve performansı açısından gereklilikleri açıklayan bir standarttır. Bu özel standart radyoterapi simülatörleri için geçerlidir. Söz konusu radyoterapi simülatörleri başlıca şu parçalardan oluşmaktadır: radyoterapi radyasyon ışının geometrisini simüle eden bir röntgen ışını üretmek için bir sistem, iletilen röntgen ışınının görüntülerini üretmek için örneğin radiography veya radioscopy sistemi, radyasyon ışığının boyutunu ve konumunu kontrol etmek ve amaçlanan tedavi alanını tanımlamaya yönelik bir düzenek, radyoterapi ekipmanının geometrisini ve hareketlerini fiziksel olarak simüle eden ve görüntüleme sistemini destekleyen mekanik bir yapı ve hasta destek sistemi.

TS EN 60601-2-29 Elektrikli Tıbbi Cihazlar - Bölüm 2-29: Radyoterapi Simülatörlerinin Güvenliği İçin Özel Kurallar

Bu standart ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN 60601-2-29 Elektrikli tıbbi cihazlar - Bölüm 2-29: Radyoterapi simülatörlerinin güvenliği için özel kurallar.

Simülasyon, radyasyon tedavi alanlarının cilt üzerinde tanımlandığı, filme alındığı ve işaretlendiği bir süreçtir. Simülatör cihazı, aslında büyük çaplı bilgisayarlı tomografi tarayıcıdır. Elde edilen görüntüler ile, radyasyon ışınları düzenlenmektedir. Yapılan planlama tedavi sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Simülasyon cihazı ile bir teşhis taraması yapılmamakta, vücut yapısı görselleştirilmektedir.

Radyoterapi simülatörleri, ışınlama planlamasının iki aşamasında da kullanılmaktadır. İlk olarak, ışın planlaması ve gerekli alan boyutları hakkında bilgi veren vücudun enine kesit görünümünü izlemek. İkincisi ise, gerekli ışın yönlerini ve alan boyutlarını sabitlemek için, önceden belirlenmiş dozların kesin bir çizelgesini elde etmek.

Bütün elektrik ile çalışan tıbbi ekipmanda olduğu gibi, radyoterapi simülatörlerinin de güvenli kullanılması, doğru performans göstermesi ve arızalanmasına meydan verilmemesi için uluslararası standartlara göre düzenli muayenelerinin yaptırılması gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından medikal cihaz testleri kapsamında IEC 60601-2-29 standardına uygun testler de gerçekleştirilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.