Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mikrobiyoloji Testleri - Toplam Bakteri Sayımı (ISO 21149, USP 61, EUP 2.6.12)

Mikrobiyoloji Testleri - Toplam Bakteri Sayımı (ISO 21149, USP 61, EUP 2.6.12)

Hijyen, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üretiminde anahtar rol oynamaktadır. Bakteriler, virüsler, mayalar ve küfler gibi mikroorganizmalar ürünleri bozmakta ve sağlık için risk oluşturmaktadır. Dolayısıyla üretim süreci boyunca düzenli izlenmesi gerekmektedir.

Mikrobiyoloji Testleri - Toplam Bakteri Sayımı (ISO 21149, USP 61, EUP 2.6.12)

Toplam bakteri sayısı, hijyen yönetimi alanında kilit göstergelerden biridir. Bir numunede kaç mikroorganizmanın bulunduğunu göstermektedir. Toplam bakteri sayısının izlenmesi gereklidir, çünkü bunların sayısı, yasal düzenlemeler ve uluslararası standartlar ile belirlenen sınır değerlerini aşmamalıdır.

Kozmetik ürünlerinde toplam bakteri sayısını tespit etmek amacı ile birkaç yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri, bir sayım odasının kullanılmasıdır. Bu yöntemde mikroskop altında hücre sayısı hesaplanmaktadır, ancak bu yöntemde hata ihtimali yüksektir. Bir başka yöntem en olası sayı yöntemidir. Bu yöntemle numune birkaç aşamada seyreltilmekte, bir çözelti ile birlikte tüplere doldurulmakta ve uygun bir sıcaklıkta inkübe edilmektedir. Bakterilerin bulunduğu tüp sayısı mikrobiyal sayımın bir göstergesidir. Toplam bakteri sayısını belirlemek için en kolay ve en doğru yöntem, numunenin bir kültür ortamı plakasına yerleştirildiği plaka yöntemidir. Uygun bir kuluçka döneminden sonra, kültür ortamı plakasında oluşan koloniler sayılmaktadır.

Mikrobiyolojik testler, kozmetik ürünlerde hem güvenilirliği sağlamak hem de kozmetikler ile ilgili yasal düzenleme gereksinimlerini karşılamak bakımından önemlidir.

Toplam bakteri sayımı testlerinde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen TS EN ISO 21149 standardı (Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Aerobik mezofilik bakteri sayımı ve aranması)
  • Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi tarafından yayınlanan USP 61 standardı (Mikrobiyal sayım testi)
  • Avrupa Birliği Farmakopesi tarafından yayınlanan EUP 2.6.12 standardı (Steril olmayan ürünlerin mikrobiyolojik incelenmesi, toplam yaşayabilir aerobik sayısı)

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, mikrobiyoloji testleri arasında toplam bakteri sayımı (ISO 21149, USP 61, EUP 2.6.12) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.