Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mikrobiyoloji Testleri - Salmonella (USP 31, EUP 2.6.13)

Mikrobiyoloji Testleri - Salmonella (USP 31, EUP 2.6.13)

Kozmetik ürünlerinin ve sağlık, güzellik veya kişisel bakım ürünlerinin sakıncalı mikroorganizmalardan arınmış olmasını sağlamak için, gelişmiş laboratuvarlar tarafından, bu ürünlerin test ve analizlerine yönelik kapsamlı hizmetler sunulmaktadır. Kozmetikleri koruyucu sistemlerin zararlı mikrobiyal kontaminasyonuna dikkat edilmelidir. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreten firmalar için, ürünlerin patojenik (zararlı) mikroorganizmalardan arınmış olmasını ve tüketici kullanımı için güvenli olmasını sağlamak önemlidir. Kozmetikteki mikroorganizmalar, üründe bozulmaya veya kimyasal değişime neden olmakta ve insanlara zarar vermektedir.

Mikrobiyoloji Testleri - Salmonella (USP 31, EUP 2.6.13)

Salmonella testlerinde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen TS EN ISO 29621 standardı (Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Risk değerlendirilmesi ve düşük risk gruplarının mikrobiyolojik yönden tanımlanması)
  • Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi tarafından yayınlanan USP 31 standardı (ulusal formüler: NF 26, Biyolojik göstergeler - Direnç performans testleri)
  • Avrupa Birliği Farmakopesi tarafından yayınlanan EUP 2.6.13 standardı (Steril olmayan ürünlerin mikrobiyolojik incelenmesi, belirlenmiş mikroorganizmalar için test)

Bu standartlarda açıklanan test yöntemleri, bir risk değerlendirmesine dayalı olarak, üretim ve kullanım sırasında düşük bir mikrobik kirlenme riski ortaya koyan ve bu nedenle mikrobiyolojik olarak uluslararası uygulamaya ihtiyaç duymayan bitmiş ürünlerin tanımlanmasına yardımcı olmak için kozmetik üreten firmalara rehberlik etmektedir.

Üretici firmalar, ürünlerinde olası organizmaları tespit etmekten ve bunları izole etmekten sorumludur. Bunun için mikrobiyal tanımlama testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Kısaca kozmetikler normalde insan vücudunda güzelleştirme, temizleme ve koruma amaçlı uygulanan harici preparatlardır. Bunlar esas olarak steril değildir, ancak mikrobiyal patojenlerden tamamen arınmış olmak zorundadır. Kaliteli kozmetik ürünlerinin üretimi, kaliteli hammadde, uygun ürün formülasyonu, üretim tesislerinin hijyenik tasarımı, ambalaj kapları ve onaylı bir koruyucu sistemden oluşan entegre bir kalite yönetim sistemi gerektirmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, mikrobiyoloji testleri arasında salmonella (USP 31, EUP 2.6.13) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.