Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mikrobiyoloji Testleri - Clostridia Spp. (EUP 2.6.13)

Mikrobiyoloji Testleri - Clostridia Spp. (EUP 2.6.13)

Kozmetik ürünleri bol miktarda su varlığında bir dizi kimyasal işlemle formüle edilmekte ve genelde nötr pH değerine sahip olmaktadır. Normalde kozmetik ürünler steril olmayan ürünlerdir. Ancak mikrobiyal patojenlerden tamamen arınmış olması gerekmektedir. Kaliteli kozmetikler ve kişisel bakım ürünlerinin üretilmesi, kaliteli hammadde kullanılmasına, uygun ürün formülasyonun seçilmesine, üretim tesislerinin hijyenik olmasına, uygun ambalaj malzemelerinin kullanılmasına ve onaylanmış bir koruyucu sistemin uygulanmasına dayanan entegre bir kalite yönetim sistemi gerektirmektedir.

Mikrobiyoloji Testleri - Clostridia Spp. (EUP 2.6.13)

Depolama ve nakliye işlemleri sırasında veya tüketiciler tarafından bozulmaya yol açabilecek kullanım sırasında mikrobiyal kontaminasyonlar olabilir. Bu durum hem ekonomik kayıplara hem de enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu duruma neden olan bakteri türlerinden biri de clostridia spp bakteri türüdür. Bunlar tipik olarak anaerobik, gram pozitif ve spor oluşturan bir bakteri türüdür.

Mikrobiyolojik kontaminasyon ile ilgili problem yaşamamak için en etkili yol, kaliteli hammaddelerin kullanılması, verimli dezenfeksiyon, biyofilm eliminasyonu ve yasal düzenlemeler ve uluslararası standartlara uygun üretim koşullarının sağlanmasıdır.

Clostridia spp. testlerinde dikkate alınan başlıca standartlar şunlardır:

  • Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen TS EN ISO 29621 standardı (Kozmetikler - Mikrobiyoloji - Risk değerlendirilmesi ve düşük risk gruplarının mikrobiyolojik yönden tanımlanması)
  • Avrupa Birliği Farmakopesi tarafından yayınlanan EUP 2.6.13 standardı (Steril olmayan ürünlerin mikrobiyolojik incelenmesi, belirlenmiş mikroorganizmalar için test)

Bu standartlarda açıklanan test yöntemleri, bir risk değerlendirmesine dayalı olarak, üretim ve kullanım sırasında düşük bir mikrobik kirlenme riski ortaya koyan ve bu nedenle mikrobiyolojik olarak uluslararası uygulamaya ihtiyaç duymayan bitmiş ürünlerin tanımlanmasına yardımcı olmak için kozmetik üreten firmalara rehberlik etmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, mikrobiyoloji testleri arasında clostridia spp. (EUP 2.6.13) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.