Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Mikrobiyoloji Testleri - Antibakteriyel, Antimikrobiyal Etkinlik Testleri

Mikrobiyoloji Testleri - Antibakteriyel, Antimikrobiyal Etkinlik Testleri

Steril olmayan kozmetik ürünler ve kişisel bakım ürünlerinin formüllerine, mikrobiyal kontaminasyondan korumak amacı ile genel olarak koruyucu maddeler ilave edilmektedir. Bu koruyucu maddelerin performansını ölçmek için antimikrobiyal etkinlik testi yapılmaktadır. Mikroplar, üretim sırasında ya da tüketiciler tarafından tekrarlanan kullanım sırasında yanlışlıkla bir kozmetik ürüne girebilir. Antimikrobiyal etkinlik testleri, koruyucu sistemin bu mikropların gelişmesini önleyecek kadar güvenilir olmasını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Mikrobiyoloji Testleri - Antibakteriyel, Antimikrobiyal Etkinlik Testleri

Antibakteriyel ve antimikrobiyal koruyucu etkinlik testlerinde dikkate alınan başlıca standart, Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi tarafından yayınlanan USP 51 standardıdır (koruyucu zorluk testi).

USP 51 standardı çerçevesinde gerçekleştirilen testler, koruyucu avantaj etkinliği testi olarak da bilinmektedir. Bu testler, seçilen koruyucu maddenin veya bileşiğin, bir kozmetik ürün ve kişisel bakım ürünü formülasyonu için uygun olup olmadığını tespit etmek amacı ile uygulanmaktadır. Bu arada bir koruyucu sistemin, ürünün son kullanım tarihine kadar hala etkili olup olmadığını tespit etmek için, bir kararlılık çalışmasının parçası olarak da bu testler yapılmaktadır.

Bu testler, USP 51 standardındaki zorunlu gerekliliklere göre yapılmaktadır. Söz konusu standartta açıklanan rutin test prosedürüne göre, bir ürünün antimikrobiyal etkinliğini değerlendirmek için, önce ürün, belli miktarda tanımlı mikroorganizmalar ile aşılanmaktadır. Bu organizmalar, candida albicans, staphylococcus aureus, escherichia coli ve pseudomonas aeruginosa gibi mikroorganizmalardır. Koruyucunun etkinliği, başlangıçtaki mikroorganizma seviyesinin belli sıcaklıkta ve belli bir süre boyunca çeşitli zaman aralıklarında karşılaştırılması ile değerlendirilmektedir.

Kısaca antimikrobiyal koruyucu etkinlik testleri, ürün yaşam döngüsü boyunca birçok kez kullanılan kişisel bakım ve kozmetik ürünlerin güvenliğini belirlemeye yardımcı olmak için yapılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, mikrobiyoloji testleri arasında antibakteriyel, antimikrobiyal etkinlik test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.