Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Triclosan Miktar Tayini

Kimyasal Testler - Triclosan Miktar Tayini

Triclosan adı verilen kimyasal bileşik, mikropların bulaşmasını önlemek amacı ile özellikle diş macunları, deodorantlar, antibakteriyel sabunlar, kozmetikler, tıraş losyonları ve daha çok sayıda ürünün formülasyonunda bulunmaktadır. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre kalıp sabunların yüzde 26’sında, sıvı sabunların ise yüzde 76’sında triclosan bileşiği bulunmaktadır. Son zamanlarda bu bileşik oyuncaklar, mutfak aletleri, bilgisayar klavyeleri, yatak takımları, elbiseler ve alışveriş torbaları gibi ürünlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Mantar ve birçok farklı bakteriye karşı etkili olan triclosan, antiseptik, koruyucu ve dezenfektan özelliklere sahiptir. Üretimde kullanılan toplam triclosan miktarının yüzde 85’i kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda triclosanın gıda ile temas eden malzemelerde kullanılması yasaklanmıştır.

Kimyasal Testler - Triclosan Miktar Tayini

Triclosan kozmetik sektöründe de bir koruyucu olarak, bakterilerin üremesini önlemek amacı ile kullanılmaktadır. Deodorantlar, sabunlar ve duş jelleri gibi kişisel bakım ürünlerinde biyosit olarak kullanılmaktadır.

Yüzde 0,3 konsantrasyonda triclosan miktarının güvenli olduğu düşünülmektedir. Ancak triclosan içeren birçok farklı kozmetik kullanan insanlar, aşırı ve güvensiz miktarlara maruz kalmaktadır. Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanan kozmetik direktifinde, yüzde 0,3’e kadar konsantrasyonlarda koruyucu ürün olarak triclosan kullanılmasına izin verilmiştir. Genel kanıya göre tüm kozmetik ürünlerde triclosana maruziyetin teması güvenli değildir. Son araştırmalar özellikle antibakteriel sabunların formülünde bulunan triclosan maddesinin kanserojen madde içerdiğini ve hormonal bozukluklara neden olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bileşiğin bakterilerde antibiyotik direncine yol açtığı ve sudaki klor ile tekipmeye girerek kanser oluşumunu harekete geçirdiği tespit edilmiştir. Aslında antibakteriyel sözüne kanmamak ve sabun, jel, diş macunu, deodorant ve bunlara benzer ürünler alırken, içeriğinde triclosan bulunmamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında triclosan miktar tayini hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.