Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - pH Değeri

Kimyasal Testler - pH Değeri

Kozmetik sektöründe pH ölçümü, cilt bakımı oluşturmanın en temel adımlarından biri olarak görülmektedir. Kozmetik ürünlerin pH değerinin, tüketicilerin güvenliğini garanti etmek için belli bir aralıkta kalması gerekmektedir. Bu değer, ürün stabilitesi ve en önemlisi kozmetiklerde kullanılan koruyucu sistem performansı için önemlidir.

Kimyasal Testler - pH Değeri

Günlük uygulama için tasarlanan kozmetik ürünlerin pH değeri, fizyolojik cilt pH değeri ile uyumlu olmalıdır (cildin normal koşullarda pH değeri, 4,5 ile 5,5 arasındadır). Bunun bir istisnası, iyi eski sabunlardır. Doğası gereği bu sabunlar çok daha yüksek bir pH değerine sahiptir (yaklaşık 9-10 arası). Bu yüzden doğal sabunlar biraz tartışımalıdır. Nötr ve dengeli bir pH değeri olduğu iddia edilen ticari sabunlar gerçek sabun değildir. Bu sabunlar genelde yüzey aktif cisimlerinin bir karışımıdır.

Kozmetik ürünler arasında fizyolojik aralıktan (yani 4,5 ile 5,5 arasından) çok daha yüksek veya düşük pH değerine sahip ürünler bulunmaktadır. Bunlar kimyasal peeling, saç boyaları, saç güçlendirme ürünleri ve kimyasal epilasyon gibi ürünlerdir. Ancak bu ürünler günlük kullanım ürünü değildir. Bu ürünler için bile pH değeri, kararlılık, güvenlik ve performanslarını garanti etmek için ölçülmektedir.

Kozmetik ürünlerin pH değeri, raf ömrü boyunca ve tüketici tarafından uygulanması sırasında renk, viskozite, cilt hissi ve fizikokimyasal stabilitenin bozulmadan kalması için belli bir aralıkta kalmalıdır.

pH ölçümü, kozmetik üretiminde aynı zamanda ürünün stabilitesini belirlemek için yapılmaktadır. Bir şampuanın veya losyonun pH değeri, belli bir depolama süresinden sonra değişiyorsa, bazı bileşenlerin ve genel ürünün stabilitesi konusunda endişelenmek gerekmektedir.

Kozmetik ürünlerde güzel renkleri ortaya çıkarmak için bitkisel yağlar ve bitki özleri kullanılmaktadır. Renk son derece pH değerine bağlıdır ve cildin zarar görmemesi için pH değerini dar bir aralıkta tutmak gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında pH değeri test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.