Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Parlama Noktası, Flash Point

Kimyasal Testler - Parlama Noktası, Flash Point

Bilim adamları ve kozmetik sektörü mühendisleri, süreçlerin, hammaddelerin, ara ürünlerin ve nihai ürünlerin kalitesini kontrol etmek ve üretim tutarlılığını garanti etmek için mücadele etmektedir. Dolandırıcılık ve haksız rekabet durumlarında herhangi bir bileşendeki katkıyı tespit etmenin yanı sıra kalite değişikliklerine yol açan süreç parametrelerindeki değişikliklerin tespit edilmesi bu güçlüklere örnektir. Kozmetik sektöründe kalite oldukça soyut bir ifadedir. Çünkü kalite, aromalar, tazelik, rafta canlılık ve diğer uçucu maddelerle uyumu kapsayan geniş bir kavramdır ve ölçülmesi çok zor bir parametredir. Parlama noktasından gelen uçuculuk ölçümünün zorunlu hale geldiği bir profil oluşturulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kimyasal Testler - Parlama Noktası, Flash Point

Parlama noktası, flash point, uçucu bir malzemenin buharlarının bir ateşleme kaynağının yakınında tutuşacağı en düşük sıcaklık seviyesidir. Parlama noktası, malzemeleri yanıcı olarak sınıflandırmak için bir ölçüdür. Malzemenin sınıflandırılması, etiketleme, depolama gereksinimleri, nakliye gereksinimleri ve imha gibi birçok gereksinimi etkilemektedir. Bu nedenle, içeriğinde aromaların, uçucu yağların ve kokuların bulunduğu uçucu organik bileşiklerin taşınması sırasında uygun güvenlik önlemlerinin oluşturulması için parlama noktasının biliniyor olması gerekmektedir.

Uçucu maddelerin parlama noktaları veya yanıcılıklarına göre sınıflandırılması çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Günümüzde parlama noktası, çok sayıda uluslararası standart test yönteminde tanımlanmıştır ve belli cihazlarla ölçülmektedir.

Uzun yıllardır, Amerikan Test ve Malzeme Kurulu (ASTM) tarafından geliştirilen şu iki standart bu alanda yaygın olarak kullanılmaktadır:

  • ASTM D56 Parlama noktası etiketi ile standart test yöntemi kapalı kupa test cihazı (TAG yöntemi)
  • ASTM D93 Pensky-Martens kapalı kap test cihazı ile parlama noktası için standart test yöntemi (Pensky-Martens yöntemi)

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında parlama noktası, flash point test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.