Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Parabenler

Kimyasal Testler - Parabenler

Parabenler, 1920’li yıllardan beri kozmetik ve vücut bakım ürünlerinde yapay koruyucu madde olarak yaygın olarak kullanılan bir grup kimyasaldır. Kozmetikler biyolojik olarak parçalanabilen bileşenler içerdiği için, zararlı kimyasal maddelerin ve küfün büyümesini önlemek ve azaltmak için bu kimyasallar formüllere katılmakta ve ürünün raf ömrü uzatılmaktadır.

Kimyasal Testler - Parabenler

Yapılan bilimsel çalışmalar, parabenlerin vücuttaki hormonları bozduğunu, doğurganlık ve üreme organlarına zarar verdiğini, doğum sonuçlarını etkilediğini ve kanser riskini artırdığını ortaya koymaktadır.

Parabenler, insanların her gün kullandığı şampuanlar ve saç kremleri gibi yüksek su içeriğine sahip birçok üründe kullanılmaktadır. Antimikrobiyal özellikleri mantar ve bakterilere karşı etkilidir. Nemlendiriciler, yüz ve cilt temizleyicileri, güneş kremleri, deodorantlar, tıraş jelleri, diş macunları, makyaj ve diğer birçok ürün paraben içermektedir.

Kişisel bakım ürünleri ve kozmetikler, paraben maruziyetine en fazla katkıda bulunan ürünlerdir. Her gün makyaj yapan bayanların, hiç yapmayan veya nadiren yapanlara kıyasla vücutlarında paraben seviyesinin 20 katına çıktığı tespit edilmiştir.

Laboratuvar testlerine göre, parabeller çevresel ve ekolojik zararlara da yol açmaktadır. Yüzey sularında parabenler tespit edilmiştir.

Gelişmiş ülkelerde çıkarılan yasal düzenlemeler ile kozmetik ürünlerde paraban seviyesine kısıtlamalar getirilmiştir. ABD’de vücut bakım standardının bir parçası olarak dört paraben yasaklanmıştır. 2020 yılına kadar ise tüm güzellik, kişisel bakım ve bebek ürünlerinde paraben kullanımını kaldırmayı taahhüt etmiştir.

Avrupa Birliği ülkelerinde de kozmetikte kullanılan parabenlerin güvenliği takip edilmekte ve genel olarak yüzde 0.01 ila 0.3 arasında değişen seviyelerde paraben kullanımına izin verilmektedir.

Bu arada parabenler neredeyse yüz yıldır, gıda, ilaç, kişisel bakım ve kozmetik sektörlerinde koruyucu olarak güvenle kullanılmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında paraben miktar tayini hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.