Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - NDELA (Nitrosamine)

Kimyasal Testler - NDELA (Nitrosamine)

Nitrozaminler, kozmetik ürünler dahil belli içecekler, tütün ürünleri, kauçuk ürünler ve daha birçok üründe kirletici olarak bulunabilen kimyasal bileşiklerdir. Bu nitrozaminlerin bazıları, örneğin N-nitrosodietanolamin (NDELA), kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan kozmetik ürünler direktifi kapsamında bu kimyasal bileşiğin kullanımına sınırlama getirilmiştir (50 μg / kg). Ayrıca, oyuncak güvenliği direktifinde oyuncaklardaki nitrozaminler için de sınır değerler konulmuştur. Çeşitli kuruluşlar da nitrozamin içeren ürünlerin, örneğin 52 μg / kg ila 56,750 μg / kg NDELA içeren kozmetik ürünlerin, insan sağlığı için ciddi bir risk oluşturduğunu açıklamıştır. Ancak bazı kuruluşlar bu sınırlamayı kabul etmemektedir. Bir olayda, duş jeli içindeki 92 μg / kg NDELA’nın yarattığı riskin önemsiz olduğu yönünde ayrıntılı risk değerlendirmesi yapılmıştır.

Kimyasal Testler - NDELA (Nitrosamine)

Nitrozaminler, kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmakla birlikte, safsızlık oldukları için bu ürünlerin etiketlerinde listelenmemektedir. Yine de NDELA (nitrosamine) içeren kozmetik ürünlerden kaçınmak gerekmektedir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FAD), nitrozaminler için kişisel bakım ürünlerini izlemektedir. Bu sayede nitrosamin NDELA formundaki konsantrasyonlarda çarpıcı bir düşüş sağlanmıştır.

İnsanların N-nitrozaminlere maruz kalması, en çok kişisel bakım ürünleri kullanımından olmaktadır. Birkaç hayvan türü üzerinde yapılan testlerde kanserojen potansiyel tespit edilmiştir. Bunun sonucu olarak insanlarda, N-nitrozaminlere maruziyetin en aza indirilmesi gerekmektedir. N-nitrozaminler arasında NDELA, kozmetiklerin potansiyel bir kirletici maddesi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle kozmetik ürünlerde bu bileşiği tespitine ve miktarını belirlemeye yönelik gaz kromatografisi termal enerji analizi, fotoliz ve kolorimetrik niceleme veya kütle spektrometrisi tayini ile birleştirilmiş yüksek performanslı sıvı kromatografisi gibi çeşitli analitik yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemleri açıklamak üzere Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından ISO 15819 standardı yayınlanmıştır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında NDELA (nitrosamine) test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.