Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Nanopartiküller

Kimyasal Testler - Nanopartiküller

Son yıllarda kullanımı artan nanopartiküller, renk, şeffaflık, çözünürlük ve kimyasal reaktivite dahil kozmetik ürünlerin özelliklerini değiştirmektedir. Çözünmeyen nano parçacıkların kozmetik ürünlerde ne ölçüde kullanıldığı belirsizdir. Nanopartikül kullanımı ağırlıklı olarak deodorantlar, diş macunları, şampuanlar, losyonlar, fondöten, yaşlanma karşıtı kremler ve oje üretiminde olmaktadır.

Kimyasal Testler - Nanopartiküller

Nanoteknoloji, nano ölçekte malzemeler ile uğraşan bilimidir. Bu teknolojinin kullandığı malzemeler bir saç telinden 80 bin kat daha küçüktür. Nano malzeme içeren ürünlerin miktarı giderek artmaktadır. Nanoteknolojinin kullanımı, elektronikten tıbba kadar çok çeşitli bilim alanlarına yayılmıştır ve son yıllarda nano kozmetik adı ile kozmetik alanında da uygulamalar gelişmektedir.

Nanoteknolojinin kozmetik sektöründeki yaygın etkisi, renk, şeffaflık, çözünürlük dahil olmak üzere nano seviyedeki parçacıkların elde ettiği gelişmiş özelliklerden kaynaklanmaktadır. Ancak son zamanlarda, nano kozmetiklerin güvenliği ile ilgili endişeler artmaktadır.

Günümüzde neredeyse tüm büyük kozmetik üreten firmalar, çeşitli ürünlerinde nanoteknoloji kullanmaktadır. Dünyanın en büyük kozmetik firmaları, gelirlerinin önemli bir kısmını nano patentlere yatırmaktadır.

Kozmetikte nano çeşitlilik artmaktadır. Güneş kremleri gibi bazı kozmetik ürünler mineral bazlı malzemeler kullanmaktadır ve performansları partikül boyutlarına bağlı olmaktadır. Örneğin güneşten koruyucu ürünlerde, verimli UV filtreleri olarak nano boyutlarda titanyum dioksit ve çinko oksit kullanılmaktadır.

Diğer taraftan nanopartiküllerin hem insanlar hem de çevre için birçok risk barındırdığı tespit edilmiştir. Nano malzemelerin toksisitesi, daha küçük boyutlarına, kimyasal bileşimlerine, yüzey yapılarına, çözünürlüklerine, şekillerine ve toplanmalarına bağlı özelliklerden etkilenmektedir. Örneğin nano parçacıkların ana özelliği küçük boyutlu olmasıdır. Bu durum biyolojik dokularla daha fazla etkileşim imkanı yaratmaktadır. Boyutları yüzünden bu nanopartiküller, cilt üzerinden emilerek veya solunum yolu ile kan dolaşımına kolayca geçebilmektedir. Nanopartiküllerin hayati organlarda yüksek dozda ve uzun süre kalmaları, fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında nanopartikül test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.