Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Kuru Madde Tayini

Kimyasal Testler - Kuru Madde Tayini

Kozmetik ürünler, yüzün görünümünü ve vücudun dokusunu geliştirmek veya değiştirmek için kullanılan ürünlerdir. Kozmetikler genel olarak yüze, saça ve vücuda uygulamak için tasarlanmıştır. Bunlar esasen birer kimyasal karışımdır. Bir kısmı doğal kaynaklardan elde edilirken, bir kısmı da laboratuvar ortamında elde edilmektedir (yani sentetiktir).

Kimyasal Testler - Kuru Madde Tayini

Kozmetik ürünleri belirleyen başlıca parametreler, nem içeriği, kül içeriği, uçucu madde içeriği, ağır metal içeriği, tozların inceliği, yoğunluk ve viskozitedir. Kozmetiklerin ana bileşenleri olan organik bileşenler, yağlar ve çeşitli petrokimyasal ajanlardır. İnorganik bileşenler ise demir oksitler, talk ve çinko oksit gibi işlenmiş minerallerdir.

Bir başka önemli parametre ise kuru maddedir. Kozmetik ürünler su ve kuru madde olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Ortamdan su uzaklaştırıldığı zaman geriye sadece kuru madde kalmaktadır. Bu kısma esas olarak toplam kuru madde denmektedir.

Toplam kuru maddenin bir kısmı, suda çözünmeyen özellik taşıyan maddelerden oluşmaktadır. Diğer kısım ise suda çözünebilir özellikte olan maddelerden oluşmaktadır. Toplam kuru maddenin suda çözünen kısmına suda çözünür kuru madde, briks ya da refraktometre değeri denmektedir.

Kuru madde tayini, kozmetik ürünler yanı sıra et ürünleri, süt ürünleri, sebze ve meyvalar gibi nemi yüksek gıdalarda ve alkollü içecekler gibi sıvılarda uygulanmaktadır. Pratik bir yöntem olduğu için kuru madde tayininde daha çok refraktometre cihazı kullanılmaktadır.

Kozmetik ürünlerin fiziksel ve kimyasal analizleri kapsamında gelişmiş laboratuvarlar tarafından kuru madde tayini de yapılmaktadır. Bu çalışmalarda ulusal ve uluslararası standartlara uyulurken, bir yandan da yürürlükte olan yasal düzenlemeler ile getirilen sınırlamalara ve koşullara uyulmaktadır. Bu testler sırasında en fazla uygulanan test yöntemi, Sartorius yöntemidir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında kuru madde tayini hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.