Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Koruyucular

Kimyasal Testler - Koruyucular

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri biyolojik olarak parçalanabilir maddelerden oluşmaktadır. Bu durum, mikropların kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini kolayca parçalayabileceği anlamına gelmektedir. Bu şekilde ürünler, tüketiciler için hoş olmayan ve güvensiz hale gelmektedir.

Kimyasal Testler - Koruyucular

Koruyucular, mikrobiyal kontaminantların büyümesini engellemekte ve miktarını düşürmektedir. Koruyucular, bu şekilde kozmetik ürünlerin mikrobiyolojik güvenliğini korumak için ürün formülasyonlarına eklenen antimikrobiyal bileşenler olmaktadır. Gelişmiş laboratuvarlar, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri üreten firmaların güvenli seviyelerde koruyucu madde kullanmalarını ve ürünlerin mikrobiyolojik kalitesini korumalarını sağlamak için test ve analiz hizmetleri vermektedir.

Kozmetik sektöründe koruyucu olarak kullanılan en yaygın koruyucu tipleri şunlardır: parabenler, formaldahit açıcılar, izotiyazolon ve organik asitler (örneğin benzoik asit ve sodyum benzoat). Dehidroasetik asit ve benzil alkol, doğal kozmetiklerde kullanım için kabul edilen ve geniş bir pH değeri aralığına sahip organik bileşiklerdir. Organik koruyucu bileşik, paraben olmayan, formaldehit olmayan, izotiyazolon bazlı olmayan bir koruyucu sistemdir.

Ürünü tüketiciler için güvensiz hale getiren mikrobiyal bozulmayı önlemek amacı ile kozmetik ürünlerin korunması gerekmektedir. Koruyucular, özellikle su içeren ürünlerde çok önemli bir işlev görmektedir. Bu koruyucular, mikroorganizmaları ve su ile taşınan bakterileri öldürmekte ve bakteri, küf ve maya büyümesini önlemektedir. Bir ürün su içeriyorsa, mikropların büyümesini önlemek için mutlaka bir koruyucu gerekmektedir.

Su içermeyen kozmetik ürünleri ise genel olarak mikrobiyal kontaminasyona eğilimli olmadıkları için koruyuculara ihtiyaç duymamaktadır. Buna dudak balsamları dahildir. Buradaki istisna, su ile temas edebilecek susuz bir üründür.

Geniş spektrumlu bir koruyucu, ürünün, bakteri, küf ve mayaya karşı etkili olduğu anlamına gelmektedir. Kullanılacak koruyucu madde miktarı, tamamen üretici firmanın talimatlarına bağlıdır. Koruyucunun etkinliği, ancak bir laboratuvar tarafından yapılan mikrobiyolojik testler ile tespit edilebilir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında koruyucular test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.