Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Katyonik Yüzey Aktif Madde

Kimyasal Testler - Katyonik Yüzey Aktif Madde

Bazen yüzey aktif maddeler sulu bir çözeltiye konulduğu zaman pozitif bir yüke sahip olmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bir katyonik yüzey aktif madde, setrimonyum klorürdür. Bu molekülde, yüzey aktif madde kısmı, setrimonyum pozitif olarak yüklenirken, karşı iyon olan klorür negatif olarak yüklenmektedir. Bu yüzey aktif maddeleri, yüzey aktif maddenin bir yüzeye yapışmasını sağlayan protein (negatif yüklü) ile elektrostatik bağlar oluşturma yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, onları cilt veya saç yüzeyini kondisyonlama amaçlı kozmetik ürünler için uygun duruma getirmektedir.

Kimyasal Testler - Katyonik Yüzey Aktif Madde

Katyonik yüzey aktif maddeleri, anyonik yüzey aktif maddelerinin tersidir. Pozitif yüklü bir su seven kutupları bulunmaktadır. Bu pozitif yük nedeniyle, katyonik yüzey aktif maddeleri, cilde ve vücuda birçok cilt seven, besleyici fayda sağlamaktadır. Bu yüzey aktif maddeleri en fazla, saç kremleri gibi köpürmenin zorunlu olmadığı formüllerde kullanılmaktadır. Katyonik yüzey aktif maddeleri, tek başına bol köpürme özelliklerine izin vermemektedir.

Banyo ve vücut kozmetiği formüllerinde kullanılan bazı yaygın katyonik sürfaktanlar şunlardır: benzalkonyum, stearalkonyum ve centrimonyum, trimetil amonyumlar ve metil sülfatlar.

Katyonik yüzey aktif maddeleri pozitif yüklüdür ve bu yüzden temizleme sistemlerinde etkili değildir. Bunun nedeni, cilt ve saç yüzeyinin pH değerinde negatif yüklü olmasıdır. Sonuç olarak, katyonikler özellikle saç lifine çok güçlü bir şekilde bağlanır ve durulama işleminde etkili bir şekilde çıkarılmaz. Bu, ciltte tahrişe ve saçın aşırı yumuşamasına neden olmaktadır.

Ayrıca katyonik yüzey aktif maddeleri, yüzeydeki hidrofilik başlıkları keratine bağladıkları için, keratin yüzeyini daha hidrofobik hale getirmektedir. Saç yüzeyindeki bu durum, yüzeyin yağlı kir için çekiciliğini ve yeniden kirlenme eğilimini arttırır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında katyonik yüzey aktif madde test hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.