Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.

Kimyasal Testler - Hidrokinon

Kimyasal Testler - Hidrokinon

Hidrokinon kozmetik sektöründe saç boyalarında antioksidan, koku bileşeni ve oksitleyici ajan olarak kullanılmaktadır. Hidrokinon aynı zamanda cildi ağartan bir ajandır. Bugüne kadar hidrokinonun güvenliği konusunda olumlu olumsuz birçok tartışma olmuştur. 1982 yılında ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FAD), bu bileşiğin içeriğini güvenli ve etkili olarak kabul etmiştir. Buna rağmen bir süre sonra güvenlik endişeleri ile perakendeci firmalar, hidrokinonu piyasadan çekmeye başlamıştır. Son duruma FDA, söz konusu ürünlerin çoğunun cıva gibi kirletici maddeler içerdiğini belirlemiştir ve yüzde 2 konsantrasyonda güvenli olduğunu doğrulamıştır.

Kimyasal Testler - Hidrokinon

Hidrokinon renk ağartma dışında yüz ve cilt temizleyicileri, yüz nemlendiricileri, saç kremleri ve parmak tırnak kaplama ürünleri olarak da kullanılmaktadır.

Aromatik bir bileşik olan hidrokinonun güvenlik ve toksisite bilgileri, hidrokinonun insanlarda hem sulu hem de alkolik formülasyonlarda cilt üzerinden emildiğini ve daha sonra vücuttan atıldığını göstermektedir. İnsan sağlığı bakımından ilgisi belirsizdir. Bununla birlikte, kantitatif olarak, kozmetikte hidrokinon kullanımının, örneğin saç boyalarında ve tırnak yapıştırıcılarında yüzde 1 konsantrasyonlara kadar güvenilir olduğu kabul edilmektedir. Bunun dışında diğer kozmetik ürünlerde kullanılmaması önerilmektedir.

Kısaca hidrokinon, cilt için tartışmalı bir bileşen olarak bilinmektedir. Buna karşılık 50 yıldan uzun bir süredir düzensiz cilt tonunu düzenlemek, kahverengi veya koyu lekeleri gidermek ve cildi aydınlatmak için en etkili bileşen olarak kullanılmaktadır. Ne yazık ki, Avrupa Birliği ülkeleri, düzgün bir şekilde formüle edildiği zaman, hidrokinonun zararlı bir bileşen olmadığına inanmaktadır. Çünkü hidrokinonun güvenli ve son derece etkili olduğunu gösteren çok sayıda araştırma raporu bulunmaktadır. Yine de uzmanlar hidrokinon etkisine sahip alternatif ürünler kullanılmasını önermektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, kozmetik test hizmetleri kapsamında, kimyasal testler arasında hidrokinon miktar tayini hizmetleri de verilmektedir.

Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Copyright © 2020 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.